Bezlepkově - Vladěna Halatová

Jmenuji se Vladěna /Hrdličková/ Halatová a před lety mi bylo diagnostikováno autoimunitní onemocnění zvané celiakie. Jediná možná léčba je doživotní bezlepková dieta. Každý den vařím a peču bezlepkově, abych nemusela vařit zvlášt pro manžela a děti tak bezlepkovou stravu konzumují semnou. Oni jsou pro mě výborná zpětná vazba ve vychytávání ingrediencí a postupu v porovnání s lepkovým provedením. Manžel je velký kritik jídla, takže se nám za ty roky podařilo spoustu receptů vyladit do detailů k nerozeznání od lepkových jídel. Tyto vychytané recepty se složením, postupem a fotkami najdete v mé první vydané knížce s názvem Tradiční sladké pečení-bezlepkově. Přeji si, aby se vám moje kniha líbila a mé recepty chutnali a dařilo se vám vytvářet dobroty, které jsou moje a mé rodiny nejoblíbenější. P.S: V mém životě se událo pár věcí, které jsou pro mě to nejcennější a nejdražší a tvoří můj život štastný, je to můj manžel, moje děti a koníček, který se mi stal vášní, neveřila jsem že mě ještě nějaká činnost tak pohltí a stalo se, je to vytváření bezlepkových receptů. Děkuji že se tak stalo a že o ně máte zájem.
Bezlepkově - Vladěna Halatová
Bezlepkově - Vladěna Halatová
Krásný pátek přátelé,
dnes, zítra a v neděli je možné si zakoupit moje kuchařky za ceny e-shopu bez poštovného na stánku Prodejna CAFFE Carezza v Galerie Harfa (oficiální stránky) v Praze
Bezlepkově - Vladěna Halatová
Bezlepkově - Vladěna Halatová
Posílám další výborný recept z kurzu i s ukázkou

Kremrole

250 g másla Moravia (nenechávat povolit)
250 g tvarohu ( v alobalu ) já používám Moravia – nemá hrudky a není řídký
150 g bezlepkové směsi Jizerka
100 g bezlepkové mouky samokypřicí Doves Farm
špetka soli
1 lžíce cukru moučka

vejce celé na potření těsta

Náplň:

Šlehačka, nebo pudinková náplň, sníh z bílků, nebo náplň s kokosového mléka ( dle chuti, intolerance nebo alergie)
Kovová trubička – délka 11cm, průměr 2cm

Všechny suroviny zpracujeme na vále, nebo necháme vymíchat v robotu. Při zpracování je třeba, aby máslo nebylo povolené. Po zpracování dáme vychladnout do ledničky, ideálně přes noc, nebo aspoň na 2 hodiny. Pak vytáhneme z chladničky a ihned zpracováváme, opět nenecháme povolit. Těsto rozdělíme na dva díly, z každého dílu vyválíme plát cca 1 – 2mm silný, plát těsta vyválíme ideálně do čtvercového nebo obdélníkového tvaru, aby se nám lépe krájel na proužky cca 2cm široké a dlouhé cca 22cm. Takto nařezaný obdélníček omotáváme 3x na suchou kovovou trubičku. Takto omotané těstem kovové trubičky pokládáme na pečící papír a potřeme rozšlehaným vejcem. Pečeme při 180C, musí mít světle narůžovělý nádech. Po vytažení z trouby vytáhneme kovové trubičky z kremrolí. Po vychladnutí kremrole plníme dle chuti.
Bezlepkově - Vladěna Halatová
Bezlepkově - Vladěna Halatová
Posílám další recept z kurzu pečení o který máte zájem i s ukázkou tvoření studentů.

Věnečky
300 g vody
110 g sádla
150 g bezlepkové směsi samokypřicí Doves Farm
4 celá vejce
špetka soli

Ingredience na náplň
400 ml mléka (mandlového mléka apod.)
1 vanilkový pudink bez lepku(můžeme použít karamelový, vanilkový…)
200 g másla Moravia (bezmléčného tuku Alsan)
180 g cukru moučka (nebo jiného sladidla)

V hrnci nebo ve varném robotu přivedeme vodu k varu, přidáme sádlo. Až je rozpuštěné, přidáme bezlepkovou směs se špetkou soli. Za stálého míchání mírně vaříme. Mícháme, dokud není těsto krásně spojené a hladké. Pak hrnec nebo mísu odstavíme a necháme vychladnout. Jakmile je těsto vychladlé (nemusí být úplně, lze použít i mírně teplé těsto), přimícháme celá vajíčka, jedno po druhém. Těsto vložíme do cukrářského sáčku s řezanou trubičkou a vytváříme věnečky na pečicí papír. Vždy tvoříme dvě kolečka na sebe. Pečeme při 180 °C cca 30 minut. Prvních 10 minut neotevíráme troubu. Po upečení necháme vychladnout, po vychladnutí rozřízneme a plníme krémem.

Krém můžeme připravit buď mléčný, nebo nemléčný.

Mléčný
Když mléko začne vařit, přidáme pudinkový prášek smíchaný s trochou mléka a za stálého míchání necháme cca 3 minuty vařit. Jakmile pudink vychladne, přidáme máslo a sladidlo. Vše vyšleháme v jemný krém. Můžeme připravit dva druhy krémů, jeden vanilkový a druhý karamelový nebo vyšlehanou pařížskou šlehačku.

Nemléčný (2 varianty)
Do hrnce nalijeme mandlové mléko (je nejideálnější). Jakmile začne vařit, přidáme pudinkový prášek smíchaný s trochou mandlového mléka a za stálého míchání necháme cca 3 minuty vařit. Po vychladnutí pudinku postupně přidáváme Alsan (bezmléčný tuk) a zašleháváme. Vše vyšleháme v jemný krém.

Nebo necháme přes noc vychladit kokosové mléko. Druhý den vyškrábeme ztuhlou kokosovou hmotu, do které vyšleháme vanilkový cukr, příp. jiné sladidlo.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *