Chléb světlý ošatkový

Tento druh chleba je podobný Blanenskému lepkovému.

110 g bezlepkové bílé směsi Doves Farm

110 g pohankové mouky

280 g bezlepkové směsi NUTRIFREE Mix per Pane

350 ml vlažné vody (na psyllium)

2 lžíce psyllia (osemení indického jitrocele – vodorozpustná vláknina), nebo rozmixovaná Chia semínka

1 lžička jablečné vlákniny

50 ml vlažného mléka ( na kvásek)

1 lžíce octa

3 lžíce oleje

½ lžičky xantanové gumy

100 ml vlažné vody (na xantanovou gumu)

2 lžičky soli

1 lžíce rozpuštěného másla

1 lžička cukru krystal

1 lžíce chlebového koření nebo kmínu

20 g čerstvého droždí

 

Příprava v pekárně:

Nejprve do pečicí mísy nalijeme 350 ml vlažné vody, do které přidáme 2 lžíce psyllia, nebo chia semínka, necháme 20 minut odležet a občas promícháme (vznikne hustý gel). Do jiné mísy nalijeme 100 ml vody a přidáme půl lžičky xantanové gumy a mícháme do úplného rozpuštění. Po 20 minutách přidáme do mísy s psylliem ostatní ingredience včetně rozpuštěné xantanové gumy a nastavíme program na přípravu těsta, který trvá 90 minut (zahrnuje hnětení a kynutí).

Ruční příprava:

Nejprve si připravíme kvásek – do misky nalijeme vlažné mléko, rozdrobíme droždí a přidáme cukr.

Do druhé misky nalijeme 350 ml vlažné vody, do které přidáme 2 lžíce psyllia, nebo 2 lžíce chia semínek necháme 20 minut odležet a občas promícháme (vznikne hustý gel). Do další mísy nalijeme 100 ml vody s ½ lžičky xantanové gumy a zamícháme, aby se rozpustila a vznikl gel.

Za 20 minut máme hotový kvásek i hustý gel z psyllia.

Do mísy s psylliem nebo chia semínkami přidáme ostatní ingredience včetně kvásku a rozpuštěné xantanové gumy. Elektrickým hnětačem vyhněteme hladké a jemné těsto, které necháme asi 60 minut pod čistou utěrkou, poklopem nebo igelitem kynout, aby neoschlo.

Po vykynutí těsto vyklopíme na pomoučený vál, překládáme těsto od okraje ke středu, pootočíme o 90 stupňů a překládáme, abychom z těsta vytlačili přebytečný vzduch. Mouky přidáváme jen minimálně, aby se těsto nelepilo.

Vzniklý bochník vložíme do pedigové ošatky (misky nebo cedníku), kterou si vysypeme bramborovým nebo kukuřičným škrobem. Necháme ještě 50 minut kynout pod čistou utěrkou, poklopem nebo igelitem, aby neoschlo.

Do ošatky vkládáme těsto pěknou stranou dolů, popřekládaná strana zůstává nahoře, aby těsto bylo po upečení krásně hladké. Do misky nebo cedníku to uděláme naopak: popřekládanou stranu dáme dolů (na plech budeme přenášet, nebudeme otáčet).

Troubu si rozpálíme na 250 °C s tím, že na dno trouby vložíme buď starý plech s vodou, nebo pekáč s horkou vodou. Až je trouba rozpálená, překlopíme bochník chleba z ošatky na plech s pečicím papírem, postříkáme z rozprašovače slanou vodou a nařízneme žiletkou nebo nožem, aby nepopraskal, a vložíme do trouby na 10 minut.

Po 10 minutách pečení troubu vyvětráme, vyděláme spodní plech nebo pekáč s vodou, snížíme teplotu na 200 °C a dopékáme (asi 40 minut), dokud nebude kůrka růžová. Chleba je hotov, když zní na poklep dutě.

Tento chleba můžeme péct v remosce, nebo titanovém hrnci bez použití oleje nebo vymazávání. V případě pečení v titanovém hrnci použijte teplotu na prvních 10 minut 200C a na dopékání 180C.Na pečení v titanovém hrnci je ideální ITEQ 248. Slevový kupón  1801BLOG1000 sleva je 1000,-

.Odkaz k nákupu: https://goo.gl/wcihci

Postup při pečení v remosce je stejný až do kynutí těsta v ošatce. Zapneme si remosku. Jakmile je nahřátá, vyklepneme nakynutý chleba na pečicí papír, se kterým ho vložíme do remosky, postříkáme vodou a nařízneme na pár místech, aby nám nepopraskal. V případě pečení chleba v remosce není třeba zapařování. V remosce ho pečeme cca 40 minut.

Chleba dáme vychladit na kovovou mřížku. Krájíme, až je vychladlý.

 

  1. příprava: cca 5 minut + bobtnání psyllia a vzejití kvásku: 20 minut
  2. hnětení: cca 8 minut + kynutí cca 60 minut
  3. překládání: cca 8 minut + kynutí cca 50 minut
  4. zapářka: 10 minut + cca 40 minut pečení