Ingredience na rozkvas:

2 lžíce kvásku

170 g bezlepkové směsi NUTRIFREE Mix per Pane

180 ml vlažné vody

Ingredience na přípravu chleba:

330 g bezlepkové směsi NUTRIFREE Mix per Pane

80g hořké čokolády (na kostečky nakrájené)

2 lžíce kvalitního kakaa

370 g vody na psyllium

2 lžíce psyllia (osemení indického jitrocele – vodorozpustná vláknina), nebo 2 lžíce rozmixovaných Chia semínek

2 lžíce rýžového oleje

1 lžička soli

2 lžičky cukru

Večer vložíme do mísy 2 lžíce kvásku, přidáme 170 g bezlepkové směsi NUTRIFREE Mix per Pane a 180 ml vlažné vody na rozkvas. Zamícháme a necháme přes noc kvasit, cca 12–14 hodin. Do další mísy nalijeme 370 ml vody a přidáme 2 lžíce psyllia, nebo chia semínka a necháme přes noc bobtnat. Ráno odebereme 1–2 lžíce z rozkvasu do sklenice a můžeme vložit do chladničky, aby se proces kvašení zmírnil, nebo necháme kvásek při pokojové teplotě, aby proces kvašení probíhal naplno. Víko od sklenice s kváskem necháme volně položené na sklenici.

Do misky s rozkvasem přidáme vodu s psylliem, lžičku soli, 330 g bezlepkové směsi Nutrifree mix per pane, 2 lžičky cukru, 2 lžíce kakaa a kousky čokolády. Nakonec dvě lžíce oleje. Vše vyhněteme v jemné těsto, na mísu s těstem položíme poklop, nebo fólii, aby vzniklo vlhké prostředí a neoschlo. Mísu s těstem vložíme na teplé místo, kde necháme cca 2-3 hodiny odpočívat. Pak přendáme těsto na vál a párkrát popřekládáme od krajů do středu. Ošatku vysypeme bramborovým nebo kukuřičným škrobem a těsto do něj přendáme tak, aby pěknou stranou bylo dole v ošatce a popřekládaná strana byla nahoře. Po upečení zůstane pěkně hladké. Necháme na teplém místě kynout cca 2–3 hodiny. Po 2 hodinách zkoušíme, jestli je těsto již připravené na pečení tak, že prstem zatlačíme do těsta. Když cítíme bublinky, těsto pěkně pruží a po stlačení se pomalu zvedlo je připravené na pečení.

Pečení v Grand teflonové remosce (můžeme péct chleba o celkovém objemu 1kg):

Teflonovou remosku si nahřejeme s trochou vody, jakmile je nahřátá vodu vylijeme a vložíme chleba s překládanou stranou dolů, povrch chleba postříkáme slanou vodou z rozprašovače. Pokud se nám pecen chleba začne rychleji zvedat položíme na povrch chleba alobal, aby se nám chleba nespálil a dopékáme. Pečeme cca 40 minut, kontrolujeme. Jakmile spodní část chleba zní na poklep dutě a má pěknou barvu je dopečený.

Péct v malé remosce můžeme chleba do celkového objemu 500g.

Postup pečení ve staré hliníkové remosce:

Remosku nahřejeme, jakmile je rozpálená, překlopíme chleba na pečící papír se kterým ho vložíme do rozpálené remosky. Opět kontrolujeme, v případě rychlého zvedání těsta položíme na chleba alobal, aby se nespálil.

Upečený chléb vložíme na mřížku, aby vychladl. Krájíme až je úplně vychladlý.


Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *