Loupáčky sypané mákem

Lepší než z obchodu!

2 plátky rozpuštěného másla Moravia

3 lžíce cukru moučka

1 vanilkový cukr Dr.Oetker

50 g bezlepkové směsi samokypřicí Doves Farm

200 g bezlepkové směsi NUTRIFREE Mix per Pane

12 g čerstvého droždí

50 ml vlažného mléka (na kvásek)

špetka soli

1 lžíce psyllia (osemení indického jitrocele – vodorozpustná vláknina), nebo 2 lžíce rozmixovaných Chia semínek

250 ml vlažného mléka Moravia (na psyllium)

Na potření použijeme celé rozšlehané vejce a na posypání mák nebo lněné semínko.

Nejprve si namočíme psyllium, nebo rozmixovaná chia semínka do 250 ml mléka alespoň na 20 minut, občas promícháme. Z droždí, cukru a 50 ml vlažného mléka necháme vzejít kvásek, který bude bublat nebo bude mít čepičku. Po 20 minutách přidáme ostatní suroviny a vše vyhněteme.

V zakryté misce (igelitem, poklopem, víkem) těsto kyne cca 50 minut, poté si ho dáme na pomoučený stůl a překládáme od kraje ke středu, pootočíme o 90 stupňů a popřekládáme zase od kraje ke středu, abychom z těsta vymačkali přebytečný vzduch. Mouku přidáváme, jen co je nutné, aby loupáčky nebyly tuhé.

Těsto rozdělíme na 6 bochánků po cca 90 g. Z každého uděláme tupý trojúhelník, můžeme si pomoci pizza válečkem nebo rukama. Tento tupý trojúhelník smotáme od širšího konce, který asi 1 cm nařízneme, aby se nám rohlík lépe zahnul, a smotáme směrem ke špičce. Pokud při motání nedrží, můžeme mírně postříkat vodou. Necháme 30 minut dokynout na pečicím papíru na plechu (zakrytém igelitem nebo čistou utěrkou, ať neoschnou).

Mezitím rozpálíme troubu na 230 °C, dolů dáme ještě jeden starý plech nebo pekáč. Jakmile je trouba rozpálená, tak do pekáčku nalijeme horkou vodu, aby v troubě vzniklo hodně páry. Pak  můžeme loupáky vložit do trouby, ještě před tím si je ale natřeme rozšlehaným vejcem a posypeme mákem. Takto pečeme 5 minut.

Po 5 minutách je třeba vyndat spodní plech nebo pekáček s vodou, vyvětrat páru a snížit teplotu na 200 °C. Pečeme cca 20–30 minut, je potřeba to pohlídat. Správně upečené loupáčky poznáme tak, že na poklep zní dutě.

Po vytažení z trouby ihned dáváme na mřížku, aby vychladly. Porcujeme, až úplně vychladnou. Pokud víme, že je nesníme, ukládáme do krabiček na mrazák.

  1. příprava: cca 5 minut + bobtnání psyllia a vzejití kvásku: 20 minut
  2. hnětení: cca 8 minut + kynutí: cca 50 minut
  3. překládání a tvarování: cca 8 minut + kynutí: cca 30 minut
  4. zapářka: 5 minut + pečení: cca 35 minut