posílám slíbený recept na chleba s novinkou v bezlepkovém pečení, ve zkratce: Irský mech je superpotravina (jedná se o mořskou řasu), má vynikající schopnosti tvořit želatinu (rostlinnou obdobu kolagenu), velice dobře se vstřebává, nedá se s ní předávkovat, obsahuje spoustu aminokyselin, vitamínů a minerálů. Může se konzumovat i při autoimunitních onemocněních. Díky této želírující schopnosti jí nahradíte vejce při pečení a já ji momentálně využívám místo psyllia, chia a bazalkových semínek. Cenově vychází kilový chleba o 15,- dráž než s psylliem. Používám solený prášek z Irského mechu a odsolený.

Ošatkový chleba s Irským mechem
110g bezlepkové směsi Nutrifree mix per Integrale
110g hnědé rýžové mouky
280g bezlepkové směsi Nutrifree mix per pane
400ml teplé vody /na odsolený prášek z Irského mechu/
6g odsoleného prášku z Irského mechu
1 lžička jablečné vlákniny
100ml teplé vody na kvásek z droždí
1 lžíce octa
3 lžíce kvalitního oleje
1 lžička himalájské (nebo jiné) soli
1 lžička cukru (nebo jiného sladidla)
1 lžíce chlebového koření nebo kmínu
20g čerstvého droždí

Nejprve si připravíme kvásek – do misky nalijeme vlažnou vodu, rozdrobíme droždí, přidáme cukr a trochu mouky.
Do blendru nalijeme 400ml teplé vody do které přidáme
6g odsoleného prášku z irského mechu a rozmixujeme, dokud nebude směs hladká, vyšlehaná a bez kousíčků. Necháme chvilku odstát, ideálně přes noc.
Za cca 20 minut máme hotový kvásek i vzniklý gel z irského mechu.
Do mísy nalijeme gel z irského mechu, kvásek z droždí a přidáme ostatní ingredience.
Ze směsí vyhněteme hladké a jemné těsto, které necháme asi 60 minut pod poklopem nebo igelitem kynout, aby neoschlo.

Po vykynutí těsto vyklopíme na pomoučený vál, popřekládáme těsto od okraje ke středu, pootočíme o 90 stupňů a popřekládáme, abychom z těsta vytlačili přebytečný vzduch. Mouky přidáváme jen minimálně, aby se těsto nelepilo.
Vzniklý bochník vložíme do pedigové ošatky (misky, nebo cedníku,…) kterou si vysypeme kukuřičným škrobem, směsí per pane. Necháme ještě 50 minut kynout pod poklopem nebo igelitem, aby neoschlo.
Do ošatky vkládáme těsto pěknou stranou dolů, popřekládaná strana zůstává nahoře, aby těsto bylo po upečení krásně hladké. Do misky nebo cedníku to uděláme naopak popřekládanou stranu dáme dolů/na plech budeme přenášet, nebudeme otáčet/.

Troubu si rozpálíme na 250C s plechem na kterém budeme péct chleba s tím, že na dno trouby vložíme bud starý plech nebo pekáč, který také nahříváme. Až je trouba rozpálená překlopíme bochník chleba z ošatky na plech, postříkáme z rozprašovače slanou vodou a nařízneme žiletkou nebo nožem, aby nepopraskal a vložíme do trouby na 10 minut. Při vkládání chleba do trouby na rozpálený plech nalijeme do pekáče horkou vodu, aby v troubě vzniklo hodně páry.
Po 10 minutách pečení troubu vyvětráme, vyděláme spodní plech nebo pekáč s vodou a snížíme teplotu na 200C a dopékáme / asi 40minut/ dokud nebude kůrka růžová a chleba znít dutě. Pak je hotov.

Chleba dáme vychladit na kovovou mřížku, krájíme jak je vychladlý.

Odkaz na článek týkající se Irského mechu přímo od dovozce <a href=”https://www.lahodnosti.cz/230-odsoleny-prasek-z-irskeho-mec…” target=”new”><img src=”https://www.lahodnosti.cz/…/banne…/banner_20190404172050.jpg“></a>