Záznam ze živého pečení v remosce: Chleba a Sacher dort KURZ ZDARMA
Vy, co mě znáte, chodíte na moje bezlepkové kurzy pečení a sledujete na sociálních sítích víte, že často používám remosku. Je to taková malá přenosná trouba ve které upečete, ohřejete, podusíte, usmažíte i rozmrazíte. Jezdí se mnou na každý kurz pečení, dovolenou i doma na rychlé pečení je plně využitá.
Vzhledem k velké rodině a na kurzech k velkému počtu kurzistů využívám velkou Grand teflonovou remosku, která má průměr kolem 32cm a obsah 4 litry. Je s okénkem nebo bez okénka. V téhle remosce s přehledem upečete bochník chleba s celkovou hmotností těsta (500g mouky + 500g tekutin) 1kg, max 1,2kg. Bez problémů v nich upečete i menší 500g. Větší než 1,2kg by se vám mohly vršky spálit. Ale vzhledem k rychlému a úspornému pečení není problém upéct několik bochníků po sobě, nebo mít čerstvý chleba kdykoli potřebujete.
Výhody:
- jedno zmáčknutí, žádné složité ovládání
- u pečení chleba snížíte čas kynutí ve druhé fázi až o 30 minut
- pečivo nemusíte napařovat
- drobné pečivo vkládáte do studené remosky a zapnete, tím pečivo krásně nakyne a můžete péct
- upečete masa, pečiva, dorty, ryby, atd…
- lehce přenosná a lehká
- povrch je nepřilnavý, nemusíte vymazávat
- velice rychle se remoska nahřeje a udržuje teplotu kolem 180C
Malá remoska Original má průměr cca 24cm a obsah 2l. V téhle remosce s přehledem upečete bochník chleba s celkovou hmotností těsta ( 250g mouky + 250g tekutin) 500g, max 650g.
Postup při pečení chleba v teflonové remosce:
- chleba ve druhé fázi kynutí v ošatce necháváme jen 15 minut kynout, pokud bychom nechali stejný čas jako když pečeme v troubě tj. cca 50 minut, spálil by se povrch chleba kvůli velikosti.
- Teflonovou remosku nahříváme s vodou, jakmile je nahřátá, vodu vylijeme a vložíme bochník chleba, který uprostřed hodně nařízneme (kulatý i oválný typ), aby se v prostředku nevytvořilo mokré a propadlé kolo.
- Bochník chleba postříkáme slanou vodou a pečeme.
- Teflonovou nádobu nevymazáváme ani nevkládáme pečící papír, zhoršovaly by se pečící vlastnosti remosky.
- V případě, že se nám povrch chleba rychleji peče, vložíme na něj kolečko alobalu.
- Remosku při pečení zbytečně neotevíráme
- Otvory ve víku remosky je občas dobré prošťouchnout špejlí, mohou být po častém pečení zanesené. Přebytečná pára těmito otvory vychází ven.
Pečení chleba v hliníkové remosce:
- chleba ve druhé fázi kynutí v ošatce necháváme jen 15 minut kynout, pokud bychom nechali stejný čas jako když pečeme v troubě tj. cca 50 minut, spálil by se povrch chleba kvůli velikosti.
- hliníkovou remosku můžeme nahřívat bez vody
- na ošatku s chlebem položíme vystřižený pečící papír a převrátíme. Papír zastřihujeme dle tvaru ošatky, a do výšky pečící nádoby tak, aby měl cca 3cm pod okraj pečící mísy, aby se nám papír nespálil.
- jakmile je remoska nahřátá vložíme bochník chleba s pečícím papírem do nádoby. Chleba uprostřed hodně nařízneme (kulatý i oválný typ), aby se v prostředku nevytvořilo mokré a propadlé kolo.
- Bochník chleba postříkáme slanou vodou a pečeme.
- V případě, že se nám povrch chleba rychleji peče, vložíme na něj kolečko alobalu.
- Remosku při pečení zbytečně neotevíráme
Otvory ve víku remosky je občas dobré proštouchnout špejlí, mohou být po častém pečení zanesené. Přebytečná pára těmito otvory vychází ven.
V případě pečení chleba v remosce není třeba zapařování. V remosce ho pečeme cca 40 minut. Jakmile nám bochník zní dutě na poklep je hotový.
U pečení pizzy remosku nahřívám, těsto se rychleji rozpíná. Musíme dávat pozor při manipulaci.
U pečení buchet, perníků, koláčů, masa, ryb atd.. remosku nenahříváme.
Při pečení bábovek je možné si dokoupit středový kužel.
U kynutých sladkých těst vkládáme těsto nedokynuté, např. Těsto v první fázi kynutí necháme normálně kynout jak jsme zvyklí, ale ve druhé fázi vytvarujeme buchty, koláče a ihned vkládáme do remosky, kterou zapneme a pečeme. Během nahřívání remosky těsto ve druhé fázi krásně nakyne.
Já si díky remosce mohu i vklidu užívat dovolené a šetřit tím i čas, protože nemusím řešit pečení v cizí neznámé troubě, pokud je vůbec k dispozici. Na letošních dovolených jsem tak zvládla v remosce připravit nejen ryby, které byly rovnoměrně téměř bez hlídání upečeny, sekanou, guláš, perník, ale i dort pro syna k narozeninám. Také jsem ji používala na ohřívání jídla. Za tento rok se mnou projela a byla využita na cca 40ti kurzech pečení a vaření. Díky níž zvládám naučit kurzisty minimálně čtyři druhy pečiva a někdy ve dvou nebo trojnásobných dávkách. A pak nesmím zapomínat na domácí pečení, kdy remosku využívám hlavně při nedostatku času.
You must be logged in to post a comment.