Cestování nejen po Chorvatsku s bezlepkovou a bezmléčnou dietou?
Cestovat s dietním omezením nemusí být problém, když dodržíte několik pravidel a budete připraveni.
Vše se odvíjí od toho, zda cestujete na vlastní pěst nebo si domlouváte dovolenou přes cestovní kancelář.
All inclusive
Vždy je potřeba si předem řádně prověřit buď přes cestovku nebo přímo v daném hotelu, zda budou v hotelové kuchyni schopni dostát vašim bezlepkovým a bezmléčným potřebám. A to včetně zajištění ne-kontaminace jídla při jeho zpracování a servírování. Jinak se může stát, že budete mít all inclusive opravdu se vším všudy, a to včetně nežádoucího lepku.
Snídaně, obědy a večeře jsou na hotelech a penziónech často realizovány formou bufetu. Pokud nemá bezlepkové jídlo svůj speciální koutek, musíte tak trochu počítat s možnou kontaminací – drobečky, naběračky, chyba v kuchyni nebo při (samo)obsluze.
Pozor i na topinkovače, pokud není speciálně oddělen pro bezlepkový koutek, raději se mu vyhněte.
Pozor i na nakládaná grilovaná masa, uzeniny a sýry, předem se informujte v čem jsou naložená, stává se, že lidé používají pivo k naložení, nebo přidají mouku pro lepší krustičku, nebo dokonce budou grilovat na stejném neočistěném grilovači jako pečivo.
Každý den se ptejte. Zda se něco nezměnilo – kuchař, složení omáčky, zásobování pečivem. V menších ubytováních je potřeba se připomínat. Pečivo často objednávají den předem a mohou na to zapomenout.
Nejčastější chyby v kuchyni
Nejčastější chyby, se kterými jsem se setkala jsou tyto:
- Žebra nebo maso marinované v omáčce s pivem nebo sójovkou s pšenicí
- Zapečené brambory v pekáči vysypaném běžnou strouhankou
- Maso vyjmuté ze šťávy zahuštěné “jen trochou“ pšeničné
- Vývar, ve kterém byly zavařené nudle
- Bezlepkový není ani kuskus a bulgur a jiné výrobky z pšeničného zrní
- V pohodě není ani pečivo ze špaldy, kamutu, trojzrnky a dalších odrůd pšenice
- Čerstvé ryby obalené v lepkové mouce pro lepší krustičku
- Hranolky smažené ve stejné pánvi jako lepkové výrobky (smažený sýr, řízky, atd)
- Pizza pečená na stejném kameni jako lepková pizza bez vyčištění
- Bezlepková zmrzlina nabraná stejnou naběračkou jako zmrzlina s lepkem
- Maso vydělané z lepkové omáčky, ano je toho hodně
Alergenní složky musí být zvýrazněny. Pozor na ně. Jídlo pro celiaka nebo alergika je potřeba od začátku až do konce připravovat odděleně od jídel z potravin obsahujících lepek. Jen tak je možné jídlo považovat pro za bezpečné.
Přesně z těchto důvodů volím raději ubytování s možností vlastního vaření. Bezprostředně po příjezdu se vydávám na průzkum obchodů a restaurací a podle toho plánujeme dál. V ideálním případě pak kombinuji domácí stravu a návštěvu čistě bezlepkových restaurací.
Pokud se chystáte konkrétně do Chorvatska a budete ubytovaní s možností vlastního vaření, zde několik rad:
- Předem si zmapujte místo ve kterém budete ubytovaní, restaurace, obchody, ať máte alespoň nějaký záchytný bod, aby nebyl hlad.
- Vždy je dobré si sebou vozit základní suroviny se kterými přežijete pár dní, nejen na cestu, ale i na přípravu jídla přímo na místě, ideální si udělat harmonogram sebou a dle toho nachystat suroviny.
- Vždy sebou vozím remosku, jednu nádobu ve které uvaříte, upečete bez většího hlídání a za krátký čas.
- Nevařím žádná složitá jídla, jen rychlovky.
- Vařím bezlepku pro celou rodinu, nezdržuji se vařením dvakrát. Když zbytek rodiny bude mít hlad tak jako lepkáči se mohou najíst kdekoli. Kdykoli jdou oni do restaurace, tak já jako celiak se najím před odchodem, abych na ně hladově nekoukala-)).
- Vždy sebou vozím chladící box ve kterém suroviny alespoň 20 h vydrží.
Co vozím sebou?
- Vozím sebou na cestu vždy něco upečeného v suché variantě (bábovku, muffiny, buchty, plněné kapsy ve slané variantě, nakrájené plátky chleba)
- Ovoce (banány, jablíčka,).
- Křupky, oříšky, tyčinky.
- Rýži, pytlík brambor, cibule, koření, sůl, cukr, odvážené množství surovin na přípravu chleba, který si mohu upéct v remosce – jen jako rezervu.
- Ve kterém vozím předem zamraženou polévku na pár dní a pak na místě jen ohřeji a zavařím nudle bez lepku.
- Alespoň dvě krabičky upečeného chleba již zamrazeného, případně jiného pečiva.
- Přesnídávky
- Nějaké konzervy na rychlou snídani (ryby, zelenina, maso, fazole,..)
- Kafé a čaj, balenou vodu na cestu i případně na místo, kdyby byl na ostrově odsol.
Na místě dokoupíme mléko, máslo, jogurt, tvaroh, a ostatní dle potřeby.
Ve všech částech Chorvatska: Istrie, Kvarner, Severní Dalmácie, Střední Dalmácie i Jižní Dalmácie je zastoupena obchody: Plodine, Ribola, City mall, Studenac, Novalis, Konzum, ve kterých vždy něco z bezlepku a bezmléčné diety seženete Ve větších městech je i Kaufland a DM.
Na Istrii konkrétně v Pula je široký sortiment bezlepku a bez mléka v City Mall (obchodní dům se spoustou obchůdku), pak je možné nakoupit v Kauflandu a dm.
Na ostrově PAG nejvíce nakoupíte v prodejnách Plodině, ceny odpovídají cenám u nás v ČR. Dokonce narazíte i na akce v rámci kratší expirace. Menší prodejny jako Konzum, Studenaac a Novalis mají sortiment bezlepku hodně omezený.
Plodine má i docela širokou nabídku bezlaktozovych a bezmlecnych produktů.
Pokud se chystáte do jižní Dalmácie na poloostrov Peljesac na některou z vesniček, nebo na ostrov Korčula tak v obchůdkách nic moc nenakoupite bez lepku, navíc je potřeba se i dívat na zmrzliny, které nabízejí na stáncích sice s označením bez lepku, ale posypané keksy, sušenkami s lepkem navíc nabírané jednou lžící. Mile mě překvapil nabídkou bezlepkových potravin hypermarket Tommy v již velkém městě Orebici na poloostrově Pelješac ze kterého se lodi dostanete právě na ostrov Korčula. Zboží bez lepku a dalších alergenů pěkně oddělené, označené, ceny jako u nás v ČR. Mají zde hodně rozšířenou nabídku produktů bez lepku.
Další hypermarket Ribola ve městě Orebic na poloostrově Peljesac, kde seženete produkty bez lepku. Přeji Vám, ať i dovolená bez lepku je krásná a pohodová.
You must be logged in to post a comment.