Předsudky a mýty o celiakii

 

  • ) Negativní výsledky krevních testů zcela vylučují celiakii

U malého procenta lidí vycházejí testy falešně negativní. Jedná se o tzv. séronegativní celiakii. Při podezření na ni musí lékař nechat provést speciální histologické vyšetření bioptického vzorku sliznice tenkého střeva. Existují vyjímky kdy u 1% diagnostikovaných celiaků můžou být negativní i genetické testy.

 

  • ) Při bezlepkové dietě se tloustne

Pokud dojde k uzdravení sliznice, lidé často tloustnou, protože jsou zvyklí na větší přísun stravy, při kterém předtím nepřibírali. Tloustnutí není způsobeno bezlepkovou dietou, ale nepoměrem mezi příjmem energie z potravy a výdejem energie při fyzické aktivitě.

 

  • ) Při celiakii se hubne

Hubnutí vyvolává podezření na celiakii a to především vlivem častých průjmů a nevstřebávání potřebných živin do organismu. Jestliže však postižený má místo průjmu zácpu, nehubne, vyjímečně i přibývá na váze. Po nasazení diety se hubnutí zastaví a většina lidí se během několika měsíců, případně 1-2 let vrátí na původní váhu.

 

  • ) Bezlepková dieta je zdravá

Pro celiaky je bezlepková dieta celoživotní a nevyhnutelná, bez této diety by to mělo fatální následky. Obecně řečeno to, že jsme na bezlepkové dietě ještě nemusí znamenat, že jíme zdravě, pokud konzumujeme sladkosti, tučná a slaná jídla,…Vždy je to o tom co jíme a z čeho se skládá náš jídelníček.

 

  • ) Příprava bezlepkové stravy je časově náročná a složitá

To, že v našem jídelníčku vynecháme lepek ještě neznamená, že je příprava pokrmů složitější a náročnější než kterákoli jiná. Je to o zvyku, každý začátek něčeho nového sebou nese trochu složitosti, vylaďování, zvykání si, apod. Po určitém čase zjistíme, že bezlepkové pečení a vaření je pro nás samozřejmost, jako klasická lepková příprava pokrmů.

 

6.) Občasné ochutnání lepkové stravy nevadí

Vždycky a za každých okolností u diagnostikovaného celiaka vadí. Je potřeba se vyvarovat i kontaminace lepkem, kterou sliznice tenkého střeva pozná. Dlouhodobé porušovaní diety může vést k vážným následkům.

 

  • ) Celiakie a alergie na lepek je to samé

Není, u celiakie je přítomno typické autoimunitní poškození sliznice tenkého střeva. Kdežto u alergie na lepek bývá reakce rychlá, většinou jsou projevy alergie vázány na trávicí ústrojí: nevolnost, křeče, průjem, mohou se objevit kožní či dýchací problémy. Zda se jedná o alergii na lepek, nebo celiakii, musí vždy rozhodnout lékař a to ještě před nasazením diety.

 

 

  • ) U celikie vždycky pomůže bezlepková dieta

Dodržování bezlepkové diety je nezbytné. Vyjímky mohou existovat a někdy léčebný účinek aplikované bezlepkové diety nenastane (CNL). Důvodem může být vědomé, nebo nevědomé porušování bezlepkové diety, nebo jiná autoimunitní onemocnění napodobující celiakii. Další příčinou může být refrakterní celiakie. Je potřeba jednou do roka podstupovat kontrolní testy, abychom si byli jisti, že bezlepková dieta zabrala a celiakie je v klidovém režimu.

 

  • ) Celiakie je dětská nemoc

V žádném případě, celiakie může být diagnostikována kdykoliv a to i v pozdějším věku.

 

10.) Z celiakie se vyroste

Bezlepkovou dietu je třeba dodržovat do konce života. Současná medicína toto onemocnění neumí definitivně vyléčit. Při dodržování bezlepkové diety však všechny příznaky celiakie vymizí, výsledky krevních testů i biopsie jsou stejné jako u zdravých.

 

11.)Pokud je při kontrolním vyšetření krev v pořádku, už nemusím dietu držet

Kontrolní krevní vyšetření ukazuje na správné dodržování bezlepkové diety, nikoliv na to, že nemoc už nemám. Naopak je potřeba dodržovat dietu správně dál.

 

Zdroj: Celiak.cz