Chia bagetky 

220g bezlepková směs Nutrifree Mix Per Pane

30g hladká rýžová mouka

250ml vlažné vody / na chia a lněné semínko/

50ml teplé vody /na kvásek/

12g čerstvého droždí

1 lžíce chia semínek /mohou být celá nebo rozmixovaná/

1 lžíce jemně mletého lněného semínka

1 lžička soli

1 lžička cukru

1 lžíce oleje

Nejprve si do mísy nalijeme 250ml vlažné vody, do které namočíme lžíci chia semínek a lžíci mletého lněného semínka. Necháme odležet minimálně 40 minut. Ve druhé míse si nachystáme kvásek z 50ml teplé vody, do které rozdrobíme čerstvé droždí a lžičku cukru-necháme vzejít kvásek.

Po 40 minutách do mísy, v níž jsou nabobtnalá chia a lněná semínka, přidáme mouky, sůl a kvásek, vše vyhněteme do jemného těsta.  Nakonec přidáme lžíci oleje a znovu vyhněteme. Těsto necháme v míse na teplém místě přikryté utěrkou, sáčkem nebo poklopem kynout cca 50 minut. Až těsto zdvojnásobí svůj objem, je nachystané na překládání. Těsto vyklopíme na vál a překládáme od kraje ke středu, otočíme a zase popřekládáme. Mouku používáme na podmoučení jen minimálně. Z těsta vytvoříme váleček, který si rozkrojíme na 6 dílků a z každého dílku vytvoříme malý váleček, který vložíme na pečící papír a necháme zakryté utěrkou nebo igelitem kynout cca 30-40 minut. Mezitím si zapneme troubu na 240C a dolů vložíme bud starý plech, nebo zapékací mísu.

Až jsou bagetky pěkně nakynuté a trouba rozpálená, do starého plechu (pekáče), který se nahřívá v troubě nalijeme vroucí vodu, aby v troubě vzniklo hodně páry. Bagetky si nařežeme, aby nepopraskaly, postříkáme slanou vodou, posypeme semínky (slunečnicová, lněná, sezamová..) a vložíme do trouby. Necháme 5 minut v troubě, aby se zapařily, po 5ti minutách vytáhneme pekáček (starý plech) s vodou a snížíme teplotu na 200C a dopékáme. Jakmile  zrůžoví a zní na poklep dutě jsou hotové.

Ihned po vydělání z trouby je klademe na mřížku, aby vychladly. Porcujeme nebo mrazíme, až jsou úplně vychladlé.

Pro urychlení nabobtnání chia semínek, je můžeme rozmixovat a spařit vařící vodou.

 

Příprava + bobtnání semínek cca 40 minut

Hnětení + kynutí cca 55 minut

Překládání + tvarování + kynutí 45 minut

Zapaření + dopečení cca 35 minut