Chleba s tangzhongem

420 g bezlepkové směsi NUTRIFREE mix per Pane

100 g bezlepkové směsi NUTRIFREE mix per Integrale

80 g čirokové mouky nebo jiné jednodruhové mouky bez lepku

540 g vody na psyllium, xantanovou gumu a kvásek z droždí

2 lžíce psyllia (osemení indického jitrocele – vodorozpustná vláknina), 2 lžíce rozmixovaných chia semínek, nebo bazalkových semínek

3 lžíce oleje

2 lžičky soli

1 lžička cukru

30 g droždí

2 lžičky chlebového koření nebo kmín

2 lžičky jablečné vlákniny

1 lžíce octa

½ lžičky xantanové nebo guarové gumy

Tangzhong: 160 g vody

                      60 g rýžové mouky nebo tapiokového škrobu

Nejprve si připravíme kvásek z droždí, cukru, části vody a lžičky mouky. Mezitím než vzejde kvásek si ponorným mixérem vymixujeme psyllium s xantanovou nebo guarovou gumou ve zbytku teplé (horké) vody na hustý gel.

Do hustého gelu přidáme ocet, mouky, sůl, chlebové koření, jablečnou vlákninu a vzešlý kvásek. Olej dáváme až v polovině hnětení těsta.

Vyhněteme v jemné těsto, na mísu s těstem položíme poklop, aby vzniklo vlhké prostředí a těsto neoschlo. Mísu s těstem vložíme na teplé místo, kde necháme cca 45 minut odpočívat. Pak přendáme těsto na vál a párkrát popřekládáme od krajů do středu. Ošatku vysypeme bezlepkovou moukou NUTRIFREE Mix per Pane a těsto do něj přendáme tak, aby pěknou stranou bylo dole v ošatce a popřekládaná strana byla nahoře. Po upečení zůstane pěkně hladké.

Necháme na teplém místě kynout cca 40 minut.

Mezitím si troubu rozpálíme na 250 °C, dolů vložíme pekáč, nebo starý plech na vodu a plech na který překlopíme chleba. Jakmile je trouba rozpálená, tak do pekáče nebo plechu nalijeme horkou vodu, aby v troubě vzniklo hodně páry. Než vložíme chléb do trouby, postříkáme jej slanou vodou z rozprašovače a na několika místech nařízneme, aby nám v troubě nepopraskal. Pečeme prvních 10 minut při 250 °C. Potom snížíme teplotu na 200 °C, vyndáme spodní plech nebo pekáč s vodou, vyvětráme páru a pečeme podle potřeby, dokud nebude kůrka světle hnědá, vychází to na cca 50 minut. Chleba je dopečený, když na spodek poklepeme a zní dutě.

Tip na úsporu času a energie

Pokud máte doma kuchyňský robot, můžete v něm nechat těsto vyhníst, vykynout a znovu vyhníst. Po vyhnětení dáte těsto hned do ošatky, kde ho necháte vykynout. Poté vložíte do trouby. Ideální možností je robot, který zajistí i při kynutí teplotu kolem 30 °C. Jednak si ušetříte čas a energii, jednak si neušpiníte další nádobí.

Upečený chléb vložíme na mřížku, aby vychladl. Krájíme, až je úplně vychladlý.