Další skvělá Francouzská pochoutka z odpalovaného těsta, jak ji ochutnáte už nebudete dělat věnečky.

Craquelin (Francouzské větrníky)
300 g vody
110 g sádla
150 g bezlepkové směsi Nutrifree mix per Dolci
4 celá vejce
špetka soli

Cukrové těsto
45 g bezlepkové směsi Jizerka
45 g kukuřičné mouky bez lepku
90 g cukr krystal (třtinový nebo kokosový cukr)
80 g změklého másla Moravia ( bezmléčného tuku)

Ingredience na náplň
400 ml mléka Moravia (mandlového mléka apod.)
1 vanilkový pudink bez lepku Dr.Oetker (můžeme použít karamelový, vanilkový…)
200 g másla Moravia (bezmléčného tuku Alsan)
120 g cukru moučka (nebo jiného sladidla)
100g mascarpone

Rybízová marmeláda

Z tohoto množství těsta připravíme cca 50ks.

1.V hrnci nebo ve varném robotu přivedeme vodu k varu, přidáme sádlo. Až je rozpuštěné, přidáme bezlepkovou směs se špetkou soli. Za stálého míchání mírně vaříme. Mícháme, dokud není těsto krásně spojené a hladké. Pak hrnec nebo mísu odstavíme a necháme vychladnout. Jakmile je těsto vychladlé (nemusí být úplně, lze použít i mírně teplé těsto), přimícháme celá vajíčka, jedno po druhém. Těsto vložíme do cukrářského sáčku s hladkou trubičkou a vytváříme bochánky ( kolečka), ideálně dvě vrstvy na sebe a přímo na pečicím papíře.

2. Cukrové těsto si připravíme z másla, cukru, bezlepkové směsi a kukuřičné mouky vypracujeme těsto, které zabalíme do potravinářské fólie a dáme na 10 minut ztuhnout do lednice. Jakmile je těsto ztuhlé, vyválíme ho mezi dvěma archy pečícího papíru na placku o tloušťce cca 2 mm. Těsto i s pečícími papíry dáme opět na 10 minut do lednice. Poté vykrajujeme kolečka o stejném průměru jako je velikost bochánků. Tyto kolečka dáme na hodinu ztuhnout do mrazničky, tak aby se nám neslepila, můžeme oddělit pečícím papírem a vložit do krabičky nebo vložit na prkénko a proložit pečícím papírem a vložit do mrazničky.

Tyto zmrzlá kolečka pokládáme na bochánky, pečeme nejprve při 210C cca 15 minut, pak snížíme teplotu na 180C a dopékáme. Prvních 15 minut troubu neotevíráme. Že jsou upečené poznáme, že mají krásnou zlatohnědou barvu a jdou odlepit z pečícího papíru a zní dutě.Uprostřed jsou bochánky duté.

Bochánek podélně cca v polovině rozkrojíme a do vnitřku dáme půl lžičky kyselé rybízové marmelády a doplníme náplní.

Mléčná náplň
Když mléko začne vařit, přidáme pudinkový prášek smíchaný s trochou mléka a za stálého míchání necháme cca 3 minuty vařit. Jakmile pudink vychladne, přidáme máslo a sladidlo. Vše vyšleháme v jemný krém do kterého přimícháme mascarpone.

Nemléčná (2 varianty)
Do hrnce nalijeme mandlové mléko (je nejideálnější). Jakmile začne vařit, přidáme pudinkový prášek smíchaný s trochou mandlového mléka a za stálého míchání necháme cca 3 minuty vařit. Po vychladnutí pudinku postupně přidáváme Alsan (bezmléčný tuk) a zašleháváme. Vše vyšleháme v jemný krém.

Nebo necháme přes noc vychladit kokosové mléko. Druhý den vyškrábeme ztuhlou kokosovou hmotu, do které vyšleháme vanilkový cukr, příp. jiné sladidlo.