Kváskový chleba z ošatky  

Ingredience na rozkvas:

2 lžíce kvásku

170 g bezlepkové směsi NUTRIFREE Mix per Pane

180 ml vlažné vody

Ingredience na přípravu chleba:

330 g bezlepkové směsi NUTRIFREE Mix per Pane

330 g vody na psyllium a xantanovou gumu

2 lžíce psyllia Dr.Popov(osemení indického jitrocele – vodorozpustná vláknina), nebo  rozmixovaných Chia semínek

3 lžíce oleje

1 lžička soli

1 lžička cukru/nemusí být/

1 lžička chlebového koření nebo kmín

1 lžička jablečné vlákniny

1 lžíce octa

½ lžičky xantanové gumy

Večer vložíme do mísy 2 lžíce kvásku, přidáme 170 g bezlepkové směsi NUTRIFREE Mix per Pane a 180 ml vlažné vody na rozkvas. Zamícháme a necháme přes noc kvasit, cca 12–14 hodin.  Ráno odebereme 1–2 lžíce z rozkvasu do sklenice a můžeme vložit do chladničky, aby se proces kvašení zmírnil, nebo necháme kvásek při pokojové teplotě, aby proces kvašení probíhal naplno. Víko od sklenice s kváskem necháme volně položené na sklenici. Do mísy nalijeme 330g teplé vody (cca 30C) a přidáme dvě lžíce psyllia a půl lžičky xantanové gumy, ponorným mixérem vymixujeme hustou hmotu.

Do misky s rozkvasem přidáme hmotu s psylliem a xantanem, lžičku soli, lžičku chlebového koření, nebo kmínu, jablečnou vlákninu, 330 g bezlepkové směsi Nutrifree mix per pane,  lžičku cukru a lžíci octa. Nakonec tři lžíce oleje v polovině hnětení těsta. Vše vyhněteme v jemné těsto, na mísu s těstem položíme poklop, nebo fólii, aby vzniklo vlhké prostředí a neoschlo. Mísu s těstem vložíme na teplé místo, kde necháme cca 2-3 hodiny odpočívat. Pak přendáme těsto na vál a párkrát popřekládáme od krajů do středu. Ošatku vysypeme moukou Pane nebo kukuřičným škrobem a těsto do něj přendáme tak, aby pěknou stranou bylo dole v ošatce a popřekládaná strana byla nahoře. Po upečení zůstane pěkně hladké. Necháme na teplém místě kynout cca 2–3 hodiny. Po 2 hodinách zkoušíme, jestli je těsto již připravené na pečení tak, že prstem zatlačíme do těsta. Když cítíme bublinky, těsto pěkně pruží a po stlačení se pomalu zvedlo, je připraveno na pečení.

Mezitím si troubu rozpálíme na 250 °C, dolů vložíme pekáč, nebo starý plech, jak je trouba rozpálená tak do pekáče nebo plechu nalijeme horkou vodu, aby v troubě vzniklo hodně páry. Než vložíme chléb do trouby na rozpálený plech, postříkáme jej slanou vodou z rozprašovače a pečeme prvních 10 minut při 250 °C. Potom snížíme teplotu na 200 °C, vyndáme spodní plech nebo pekáč s vodou, vyvětráme páru a dopečeme podle potřeby, dokud nebude až kůrka světle hnědá. Chleba je dopečený, když na spodek poklepeme a zní dutě.

Tip na úsporu času a energie:

Pokud máte doma kuchyňský robot, můžete těsto v něm nechat vyhnětat, vykynout a znovu vyhnětat. Pak hned předat do ošatky, kde ho necháte vykynout a vložit do trouby. Ideálně pokud máte robot, který zajistí při kynutí i teplotu kolem 30C. Jednak si ušetříte čas, energii i ušpinění dalšího nádobí.

Upečený chléb vložíme na mřížku, aby vychladl. Krájíme až je úplně vychladlý.