Kváskový chléb

Ingredience na rozkvas:

2 lžíce kvásku

70 g bezlepkové směsi NUTRIFREE Mix per Pane

100 g bezlepkové směsi Nutrifree mix per Integrale

180 ml vlažné vody

Ingredience na přípravu chleba:

330 g bezlepkové směsi NUTRIFREE Mix per Pane

380 g vody na psyllium

2 lžíce psyllia Dr.Popov(osemení indického jitrocele – vodorozpustná vláknina), nebo 2 lžíce rozmixovaných Chia semínek

2 lžíce oleje

1 lžička soli

1 lžička cukru/nemusí být/

1 lžička chlebového koření nebo kmín

Večer vložíme do mísy 2 lžíce kvásku, přidáme 170 g mouky (70 g bezlepkové směsi NUTRIFREE Mix per Pane, 100 g nutrifree mix per Integrale) a 180 ml vlažné vody na rozkvas. Zamícháme a necháme přes noc kvasit, cca 12–14 hodin. Do další mísy nalijeme 380 ml vody a přidáme 2 lžíce psyllia, nebo chia semínka. Ráno odebereme 1–2 lžíce z rozkvasu do sklenice, přikrmíme kvásek, který můžeme vložit do chladničky, aby se proces kvašení zmírnil, nebo necháme kvásek při pokojové teplotě, aby proces kvašení probíhal naplno. Víko od sklenice s kváskem necháme volně položené na sklenici.

Do misky s rozkvasem přidáme vodu s psylliem, lžičku soli, lžičku chlebového koření, nebo kmínu, 330 g bezlepkové směsi a lžičku cukru. V polovině hnětení těsta přidáme dvě lžíce oleje. Vše vyhněteme v jemné těsto, misku s těstem vložíme do pytlíku, aby vzniklo vlhké prostředí a neoschlo, nebo na něj dáme poklop. Mísu s těstem vložíme na teplé místo, kde necháme cca 2 hodiny odpočívat. Pak přendáme těsto na vál a párkrát popřekládáme od krajů do středu. Ošatku vysypeme bramborovým nebo kukuřičným škrobem a těsto do něj přendáme tak, aby pěknou stranou bylo dole v ošatce a popřekládaná strana byla nahoře. Po upečení zůstane pěkně hladké. Necháme na teplém místě kynout cca 2–3 hodiny. Po 2 hodinách zkoušíme, jestli je těsto již připravené na pečení tak, že prstem zatlačíme do těsta. Když cítíme bublinky, těsto pěkně pruží a po stlačení se pomalu zvedlo, překlopíme jej na rozpálený plech.

Mezitím si troubu rozpálíme na 250 °C, dolů vložíme pekáč, nebo starý plech, jak je trouba rozpálená tak do pekáče nebo plechu nalijeme horkou vodu, aby v troubě vzniklo hodně páry. Než vložíme chléb do trouby, postříkáme jej slanou vodou z rozprašovače a pečeme prvních 10 minut při 250 °C. Potom snížíme teplotu na 200 °C, vyndáme spodní plech nebo pekáč s vodou, vyvětráme páru a dopečeme podle potřeby, dokud nebude až kůrka světle hnědá. Chleba je dopečený, když na spodek poklepeme a zní dutě.

Tip na úsporu času a energie:

Pokud máte doma kuchyňský robot, můžete těsto v něm nechat vyhnětat, vykynout a znovu vyhnětat. Pak hned předat do ošatky, kde ho necháte vykynout a vložit do trouby. Ideálně pokud máte robot, který zajistí při kynutí i teplotu kolem 30C. Jednak si ušetříte čas, energii i ušpinění dalšího nádobí.

Upečený chléb vložíme na mřížku, aby vychladl. Krájíme až je úplně vychladlý.

Rozkvas: přes noc 12–14 hodin

Příprava těsta, kvásku, psyllia + kynutí + překládání: cca 150 minut

Kynutí + pečení: cca 220 minut