Pletené koláče

70 g bezlepkové směsi NUTRIFREE Mix per Pane

180 g bezlepkové směsi NUTRIFREE Mix per Dolci

špetka soli

60 g cukru moučka (nebo jiného sladidla)

200 ml mléka Moravia (rýžového nebo mandlového mléka; část mléka na kvásek a část na psyllium)

50 g vepřového sádla

30 g másla (sádla, nebo bezmléčného tuku)

2 žloutky (pokud nesmíte, tak nemusí být)

20 g čerstvého droždí

2 lžičky psyllia Dr.Popov

Do části těsta:

2 lžíce Kakaa Dr.Oetker (Holandské, nebo přírodní)

Náplň: Tvarohová

500 g tvarohu v alobalu Moravia, 80 g cukru (nebo jiného sladidla), 1 vanilkový cukr, 4 lžíce podmáslí nebo 200 g zakysané smetany.

V případě alergie na mléčnou složku použijeme bezmléčnou náplň (z kokosové smetany, jablečnou, makovou, ořechovou, povidlovou …..)

Všechny ingredience vyšleháme do jemného tvarohového krému. Množství je na celou dávku těsta.

Do mísy nalijeme 100 ml mléka a vytvoříme kvásek z droždí, cukru a trochy mouky. Do dalších 100 ml mléka přidáme 2 lžičky psyllia a ponorným mixérem vymixujeme v hustou kaši. Když máme vzešlý kvásek, přidáme ostatní suroviny (tuky musí být úplně rozpuštěné). Elektrickým hnětačem nebo v robotu vytvoříme vláčné jemné těsto, které zakryjeme talířem (poklopem) a necháme cca 50 minut kynout.

Po přípravě a nakynutí

Těsto popřekládáme a  rozdělíme na dvě částí, jednu část těsta vyválíme na tenký plát cca 3 mm silný, ze kterého vykrajujeme kolečka o průměru cca 5–7 cm. Vychází nám na 12 koleček. Kolečka poklademe na pečící papír dostatečně od sebe, ještě nakynou.

Druhou část těsta ještě rozdělíme na dvě části a do jedné přimícháme kakao. Vzniknou nám dva bochánky těsta jedna kakaová a jedna světlá. Kakaový i světlý bochánek vyválíme na tenoučký váleček s průměrem cca půl cm. Světlý váleček a tmavý váleček smotáváme k sobě a pokládáme tyto spletence na kraje koleček. Viz fotopostup.

Uprostřed koleček nám vznikne prostor na tvarohovou nebo jinou náplň, tvarohovou náplň vkládám do zdobicího sáčku a vyplňujeme vnitřek koláčků. Doprostřed na tvarohovou náplň dáme nějaké ovoce.

Vkládáme do rozpálené trouby na 180 °C, na spodní i horní ohřev.  Z této dávky těsta připravíme cca 12 koláčků. Ihned po vytažení z trouby můžete povrh koláčků pokapat rumem.