Veky nebo bagetky s tangzhongem

470 ml vody (na namočení psyllia)

2 lžíce psyllia (vodorozpustná vláknina indického jitrocele) Dr.Popov

100 ml vody (na kvásek z droždí)

25 g čerstvého droždí

2 lžičky cukru

400 g bezlepkové směsi NUTRIFREE Mix per Pane

100 g bezlepkové směsi Nutrifree Mix per Integrale

40 g rozmixovaných vlašských ořechů (nebo mandlí, lískových ořechů nebo kešu)

2 lžičky soli

2 lžíce sádla rozpuštěného

Semínka na obalení bagetek (lněná, slunečnicová, dýňová)

Tangzhong:

160 g vody

60 g rýžové mouky (může být jakákoli rýžová mouka hladká)

Nejprve si nachystáme hydrolyzovanou rýžovou kaši (tangzhong) tak, že do hrnce dáme 160 g vody a 60 g rýžové hladké mouky. Stále mícháme, aby se nevytvořily hrudky, a zahřejeme na 65 °C. Po zahřátí ihned odstavíme. Tuto kaši můžeme skladovat v lednici až tři dny a přidávat do pečení.

Než kaše vychladne, připravíme psyllium, které přidáme do horké vody a ponorným mixérem rozmixujeme na hustý gel. Z droždí, cukru a 100 ml vlažné vody necháme vzejít kvásek. Jakmile kvásek bublá nebo má čepičku, nalijeme do mísy s psylliem a přidáme ostatní suroviny, včetně vychladlého tangzhongu. Olej přidáváme k těstu až v průběhu hnětení těsta. Z ingrediencí vyhněteme jemné a vláčné těsto, které zakryjeme poklopem, víkem, nebo igelitem a necháme na teplém místě cca 50 minut kynout. Těsto by mělo být dvojnásobné. Položíme ho na mírně pomoučený stůl a popřekládáme od kraje do středu, pootočíme o 90 stupňů a zase popřekládáme od kraje do středu, abychom vytlačili přebytečný vzduch z těsta. Mouku přidáváme, jen co je nutné, aby se s těstem

Takto popřekládané těsto rozdělíme na dva díly nebo v případě bagetek na 6-7 dílků a vytvoříme z nich tvar veky. Položíme na plech vyložený pečicím papírem. Z papíru uděláme korýtko a omezíme ho v pohybu do stran, mezi veky můžeme vložit váleček. Veky nám takto nakynou do výšky.

Necháme na teplém místě kynout asi hodinku. Po 1 hodině zkoušíme těsto, jestli je již připravené na pečení tak, že prstem zatlačíme do těsta. Když cítíme bublinky, těsto pěkně pruží a po stlačení se pomalu zvedlo, tak můžeme začít péct.

Troubu rozpálíme na 240 °C, dolů vložíme pekáč nebo starý plech, do kterého nalijeme po nahřátí vodu, aby v troubě vznikla pára. Než vložíme chléb do trouby, postříkáme jej slanou vodou z rozprašovače a pečeme prvních 10 minut při 240 °C. Potom snížíme teplotu na 200 °C, vyndáme spodní plech nebo pekáč s vodou, vyvětráme páru a dopečeme podle potřeby, dokud nebudou veky světle hnědé. Dopečená veka zní při poklepu na spodní stranu dutě.

Upečené veky vložíme na mřížku, aby vychladly. Krájíme, až jsou úplně vychladlé.