Chléb ošatkový Integrale

500 g bezlepkové směsi Nutrifree Mix per Pane Integrale

500 ml vlažné vody

50 ml vlažné vody ( na kvásek)

2 lžíce olivového oleje

1 lžička soli

1 lžička cukru

1 lžíce chlebového koření nebo kmínu

30g rozmixovaných semínek (směs lněného, slunečnicového, dýňového, sezamového) (nemusí být)

15 g čerstvého droždí / nebo 7g sušeného

 

V míse smícháme 500g bezlepkové směsi Integrale s 500ml vlažné vody a 30g rozmixovanými semínky (semínka nemusí být) a necháme hodinu odležet, občas promícháme.

Pak si připravíme kvásek tak, že do misky nalijeme vlažnou vodu, rozdrobíme droždí a přidáme cukr.

Po hodině přidáme do odležené směsi bublající kvásek, sůl, chlebové koření, nebo kmín a olej.

Vyhněteme jemné a hladké těsto, které necháme asi 60 minut pod čistou utěrkou, poklopem nebo igelitem kynout, aby neoschlo.

Po vykynutí těsto vyklopíme na pomoučený vál, překládáme těsto od okraje ke středu, pootočíme o 90 stupňů a překládáme. Těsto je hodně patlavé, mouky přidáváme jen minimálně.

Vzniklý bochník vložíme do pedigové ošatky (misky nebo cedníku), kterou si hodně vysypeme bramborovým nebo kukuřičným škrobem až na povrch ošatky. Necháme ještě 60 minut kynout pod čistou utěrkou, poklopem nebo igelitem, aby neoschlo.

Do ošatky vkládáme těsto pěknou stranou dolů, popřekládaná strana zůstává nahoře, aby těsto bylo po upečení krásně hladké. Do misky nebo cedníku to uděláme naopak: popřekládanou stranu dáme dolů (na plech budeme přenášet, nebudeme otáčet).

Troubu si rozpálíme na 250 °C s tím, že na dno trouby vložíme buď starý plech, nebo pekáč na vodu a plech na kterém budeme péct chleba. Až je trouba rozpálená, do starého plechu nebo pekáče nalijeme horkou vodu, aby v troubě vzniklo hodně páry. Na rozpálený plech překlopíme bochník chleba z ošatky, postříkáme z rozprašovače slanou vodou a nařízneme žiletkou nebo nožem, aby nepopraskal. Vložíme do trouby na 10 minut.

Po 10 minutách pečení troubu vyvětráme, vyděláme spodní plech nebo pekáč s vodou, snížíme teplotu na 200 °C a dopékáme (asi 40 minut), dokud nebude kůrka růžová. Chleba je hotov, když zní na poklep dutě.

Tento chleba můžeme péct v remosce, nebo titanovém hrnci bez použití oleje nebo vymazávání. V případě pečení v titanovém hrnci použijte teplotu na prvních 10 minut 200C a na dopékání 180C.Na pečení v titanovém hrnci je ideální ITEQ 248. Hrnec musí být rozehřátý z trouby, než do něj vyklopíme chlebík.

Postup při pečení v remosce je stejný až do kynutí těsta v ošatce. Zapneme si remosku. Jakmile je nahřátá, vyklepneme nakynutý chleba na pečicí papír, se kterým ho vložíme do remosky, postříkáme vodou a nařízneme na pár místech, aby nám nepopraskal. V případě pečení chleba v remosce není třeba zapařování. V remosce ho pečeme cca 40 minut.

Chleba dáme vychladit na kovovou mřížku. Krájíme, až je vychladlý.

 

  1. příprava: cca 5 minut + odležení těsta + příprava kvásku 60 minut
  2. hnětení: cca 8 minut + kynutí cca 60 minut
  3. překládání: cca 8 minut + kynutí cca 60 minut
  4. zapářka: 10 minut + cca 40 minut pečení