Chléb ošatkový Integrale

500 g bezlepkové směsi Nutrifree Mix per Pane Integrale

500 ml vlažné vody

50 ml vlažné vody ( na kvásek)

2 lžíce olivového oleje

1 lžíce octa

1 lžička soli

1 lžička cukru

1 lžíce chlebového koření nebo kmínu

30g rozmixovaných semínek (směs lněného, slunečnicového, dýňového, sezamového) (nemusí být)

15 g čerstvého droždí / nebo 7g sušeného

Připravíme si kvásek tak, že do misky nalijeme vlažnou vodu ( 50 ml), rozdrobíme droždí, přidáme cukr a trochu bezlepkové směsi nutrifree mix per integrale a necháme vzejít kvásek.

Do nádoby nalijeme teplou vodu, přidáme bezlepkovou směs, rozmixovaná semínka, chlebové koření/ kmín, sůl a ocet. Nakonec přidáme vzešlý kvásek. V polovině hnětení přidáme olej.

Vyhněteme jemné a hladké těsto,  které necháme asi 50 minut pod poklopem nebo igelitem kynout, aby neoschlo.

Po vykynutí těsto vyklopíme na suchý vál, překládáme těsto od okraje ke středu, pootočíme o 90 stupňů a překládáme. Těsto je hodně patlavé, mouky přidáváme jen minimálně.

Vzniklý bochník vložíme do pedigové ošatky (misky nebo cedníku), kterou si hodně vysypeme kukuřičným škrobem, nebo bezlepkovou moukou až na povrch ošatky. Necháme ještě 50 minut kynout pod poklopem nebo igelitem, aby neoschlo.

Do ošatky vkládáme těsto pěknou stranou dolů, popřekládaná strana zůstává nahoře, aby těsto bylo po upečení krásně hladké. Do misky nebo cedníku to uděláme naopak: popřekládanou stranu dáme dolů (na plech budeme přenášet, nebudeme otáčet).

Troubu si rozpálíme na 250 °C s tím, že na dno trouby vložíme buď starý plech, nebo pekáč na vodu a plech na kterém budeme péct chleba. Až je trouba rozpálená, do starého plechu nebo pekáče nalijeme horkou vodu, aby v troubě vzniklo hodně páry. Na rozpálený plech překlopíme bochník chleba z ošatky, postříkáme z rozprašovače slanou vodou a nařízneme žiletkou nebo nožem, aby nepopraskal. Vložíme do trouby na 10 minut.

Po 10 minutách pečení troubu vyvětráme, vyděláme spodní plech nebo pekáč s vodou, snížíme teplotu na 200 °C a dopékáme (asi 50 minut), dokud nebude kůrka růžová. Chleba je hotov, když zní na poklep dutě.

Tento chleba můžeme péct v remosce, nebo titanovém hrnci bez použití oleje nebo vymazávání. V případě pečení v titanovém hrnci použijte teplotu na prvních 10 minut 200C a na dopékání 180C. Na pečení v titanovém hrnci je ideální ITEQ 248. Hrnec musí být rozehřátý z trouby, než do něj vyklopíme chlebík.

Postup při pečení v remosce je stejný až do kynutí těsta v ošatce, který nechávám jen 15 minut kynout a do remosky dávám nedokynutý. Zapneme si remosku. Jakmile je nahřátá ( teflonovou nahřívám s vodou, poté vodu vyliju a vkládám chleba), vyklepneme nakynutý chleba, postříkáme slanou vodou a nařízneme na pár místech, aby nám nepopraskal. V případě pečení chleba v remosce není třeba zapařování. V remosce ho pečeme cca 40 minut.

Chleba dáme vychladit na kovovou mřížku. Krájíme, až je vychladlý.