Chléb světlý ošatkový

Tento druh chleba je podobný Blanenskému lepkovému.

110 g bezlepkové bílé směsi Freee Doves Farm

110 g pohankové mouky

280 g bezlepkové směsi NUTRIFREE Mix per Pane

350 ml vlažné vody (na psyllium)

2 lžíce psyllia Dr.Popov (osemení indického jitrocele – vodorozpustná vláknina), nebo rozmixovaná Chia semínka

1 lžička jablečné vlákniny

50 ml vlažného mléka/vody ( na kvásek)

1 lžíce octa

3 lžíce oleje

½ lžičky xantanové gumy (guarové gumy)

100 ml vlažné vody (na xantanovou gumu)

2 lžičky soli

1 lžíce rozpuštěného másla

1 lžička cukru

1 lžíce chlebového koření nebo kmínu

20 g čerstvého droždí

Příprava v pekárně:

Nejprve do pečicí mísy nalijeme 350 ml vlažné vody, do které přidáme 2 lžíce psyllia, nebo chia semínka, necháme 20 minut odležet a občas promícháme (vznikne hustý gel). Do jiné mísy nalijeme 100 ml vody a přidáme půl lžičky xantanové gumy a mícháme do úplného rozpuštění. Po 20 minutách přidáme do mísy s psylliem ostatní ingredience včetně rozpuštěné xantanové gumy a nastavíme program na přípravu těsta, který trvá 90 minut (zahrnuje hnětení a kynutí).

Ruční příprava:

Nejprve si připravíme kvásek – do misky nalijeme vlažné mléko, rozdrobíme droždí a přidáme cukr.

Do druhé misky nalijeme 350 ml vlažné vody, do které přidáme 2 lžíce psyllia, nebo 2 lžíce chia semínek necháme 20 minut odležet a občas promícháme (vznikne hustý gel). Nebo celý proces urychlíme tím, že psyllium vymixujeme ponorným mixérem v hustou kaši. Do další mísy nalijeme 100 ml vody s ½ lžičky xantanové gumy a zamícháme, aby se rozpustila a vznikl gel.

Za 20 minut máme hotový kvásek i hustý gel z psyllia.

Do mísy s psylliem nebo chia semínkami přidáme ostatní ingredience včetně kvásku a rozpuštěné xantanové gumy. Elektrickým hnětačem vyhněteme hladké a jemné těsto, které necháme asi 60 minut pod čistou utěrkou, poklopem nebo igelitem kynout, aby neoschlo.

Po vykynutí těsto vyklopíme na pomoučený vál, překládáme těsto od okraje ke středu, pootočíme o 90 stupňů a překládáme, abychom z těsta vytlačili přebytečný vzduch. Mouky přidáváme jen minimálně, aby se těsto nelepilo.

Vzniklý bochník vložíme do pedigové ošatky (misky nebo cedníku), kterou si vysypeme směsí per pane nebo kukuřičným škrobem. Necháme ještě 50 minut kynout pod čistou utěrkou, poklopem nebo igelitem, aby neoschlo.

Do ošatky vkládáme těsto pěknou stranou dolů, popřekládaná strana zůstává nahoře, aby těsto bylo po upečení krásně hladké. Do misky nebo cedníku to uděláme naopak: popřekládanou stranu dáme dolů (na plech budeme přenášet, nebudeme otáčet).

Troubu si rozpálíme na 250 °C s tím, že na dno trouby vložíme buď starý plech, nebo pekáč na který nalijeme při rozpálení trouby horkou vodu, aby v troubě vzniklo hodně páry a plech na kterém budeme péct chleba. Až je trouba rozpálená, překlopíme bochník chleba z ošatky na rozpálený plech a postříkáme z rozprašovače slanou vodou. Chleba nařízneme žiletkou nebo nožem, aby nepopraskal, a vložíme do trouby na 10 minut.

Po 10 minutách pečení troubu vyvětráme, vyděláme spodní plech nebo pekáč s vodou, snížíme teplotu na 200 °C a dopékáme (asi 40 minut), dokud nebude kůrka růžová. Chleba je hotov, když zní na poklep dutě.

 Chleba můžeme také péct v titanovém hrnci bez vymazávání, akorát pečeme při 200C.

V případě pečení chleba v remosce: jak péct v remosce?

Chleba dáme vychladit na kovovou mřížku. Krájíme, až je vychladlý.

  1. příprava: cca 5 minut + bobtnání psyllia a vzejití kvásku: 20 minut
  2. hnětení: cca 8 minut + kynutí cca 60 minut
  3. překládání: cca 8 minut + kynutí cca 50 minut
  4. zapářka: 10 minut + cca 40 minut pečení