Vánočka hrnková

1 hrnek bezlepkové samokypřicí směsi Doves Farm

1 hrnek bezlepkové směsi NUTRIFREE Mix per Pane

1 hrnek bezlepkové směsi Jizerka

1 lžíce tapiokové mouky

1 lžíce citronové štávy

20 g čerstvého droždí

1 celé vejce

špetka soli

4 lžíce rozpuštěného másla Moravia

4 lžíce cukru moučka

¾ hrnku teplého mléka Moravia

1 vanilkový cukr Dr.Oetker

125 g tvarohu Moravia (v alobalu )

2 hrsti rozinek namočených v rumu

Na potření: celé vejce (rozšlehané).

Na posypání: plátky mandle.

Příprava těsta v domácí pekárně:

Všechny ingredience vložíme do pečicí nádoby, nastavíme program na přípravu těsta, který trvá 90 minut.

Ruční příprava:

V 1. míse rozdrobíme droždí, posypeme 1 lžící cukru, zalijeme trochou teplého mléka a necháme vzejít kvásek. Ve 2. míse smícháme mouky se solí a oba cukry. Přidáme rozpuštěné máslo, tvaroh, vzešlý kvásek a zbytek mléka, ve kterém jsme rozšlehali vejce a citronovou šťávu. Ze všech takto připravených ingrediencí vyhněteme jemné a vláčné těsto. Nakonec přimícháme rozinky namočené v rumu. Necháme hodinu v teple kynout, zakryté igelitem nebo poklopem, aby těsto neoschlo.

Těsto dáme na vál a vypracujeme vláčné těsto, několikrát překládáme od kraje ke středu. Rozdělíme si ho buď na 9 dílů, nebo na 6 dílů, dle toho jaký chceme tvar vánočky. Z dílů vytvoříme dlouhé válečky. Splétání copů je ideální již na pečicím papíře, abychom spletenou vánočku nepřenášeli. Pokud budeme pracovat z 9 válečků, tak si nejprve spleteme cop ze 4 dílů, na tento spletený cop položíme cop ze 3 dílů a na tento cop položíme cop ze 2 dílů. Vznikne nám vysoká vánočka. Pokud pracujeme s 6 díly, vzniknou nám 2 vrstvy. Nejprve si připravíme cop ze 4 válečků, na který položíme cop ze 2 válečků. Takto spletenou vánočku necháme na pečicím papíře ještě cca 30 minut kynout. Pak ji potřeme rozšlehaným vejcem a posypeme mandlemi, vložíme do trouby na 180 °C a pečeme cca 40 minut. Na dno trouby vkládáme pekáček s vařící vodou, necháme po celou dobu pečení.

Příprava těsta v pekárně + pletení + kynutí + pečení: cca 170 minut

Příprava těsta ručně + kynutí + pletení + kynutí + pečení: cca 150 minut

8 komentářů

 • Jiřina

  Dobrý den, myslíte, že bych toto těsto mohla dát do vánočkové kameninové formy a fungovalo by to i bez splétání? Mám formu po babičce a chtěla bych ji využít. Děkuji

  • admin

   Dobrý den, to si nejsem jistá, těsto jsem vymýšlela na splétání, krásně se s ním pracuje, navíc nevím zda by se Vám vešlo do formy, je ho hodně, formy většinou bývají s menším obsahem. Popravdě bych raději do formy použila řidší těsto. Např. recept na beránka, nebo těsto na mazanec, obě jsou mám tady na webu.

 • kristofova l

  Ta mouka je tapiokova spletla jsem nazev chtela bych upect vanocku ale bohuzel ji nemam doma

  • Halatová

   Dobrý den, nahradte ji doves farm bílou (růžová holubička), pokud ji nebudete mít tak přidejte ve stejném poměru scharB, nebo nutrifree integrale. Tapioková mouka ( škrob) má výborné pekařské vlastnosti i když se použije jen lžíce do uvedené dávky těsta)

Komentáře jsou zakázány.