Ingredience na rozkvas:

2 lžíce kvásku

170 g bezlepkové směsi NUTRIFREE Mix per Pane

180 ml vlažné vody

Ingredience na přípravu chleba:

330 g bezlepkové směsi NUTRIFREE Mix per Pane

80g hořké čokolády (na kostečky nakrájené)

2 lžíce kvalitního kakaa

370 g vody na psyllium

2 lžíce psyllia Dr.Popov (osemení indického jitrocele – vodorozpustná vláknina), nebo 2 lžíce rozmixovaných Chia semínek

2 lžíce rýžového oleje

1 lžička soli

2 lžičky cukru

Večer vložíme do mísy 2 lžíce kvásku, přidáme 170 g bezlepkové směsi NUTRIFREE Mix per Pane a 180 ml vlažné vody na rozkvas. Zamícháme a necháme přes noc kvasit, cca 12–14 hodin. Do další mísy nalijeme 370 ml vody a přidáme 2 lžíce psyllia, nebo chia semínka a necháme přes noc bobtnat. Ráno odebereme 1–2 lžíce z rozkvasu do sklenice a můžeme vložit do chladničky, aby se proces kvašení zmírnil, nebo necháme kvásek při pokojové teplotě, aby proces kvašení probíhal naplno. Víko od sklenice s kváskem necháme volně položené na sklenici.

Do misky s rozkvasem přidáme vodu s psylliem, lžičku soli, 330 g bezlepkové směsi Nutrifree mix per pane, 2 lžičky cukru, 2 lžíce kakaa a kousky čokolády. Nakonec dvě lžíce oleje. Vše vyhněteme v jemné těsto, na mísu s těstem položíme poklop, nebo fólii, aby vzniklo vlhké prostředí a neoschlo. Mísu s těstem vložíme na teplé místo, kde necháme cca 2-3 hodiny odpočívat. Pak přendáme těsto na vál a párkrát popřekládáme od krajů do středu. Ošatku vysypeme bramborovým nebo kukuřičným škrobem a těsto do něj přendáme tak, aby pěknou stranou bylo dole v ošatce a popřekládaná strana byla nahoře. Po upečení zůstane pěkně hladké. Necháme na teplém místě kynout cca 2–3 hodiny. Po 2 hodinách zkoušíme, jestli je těsto již připravené na pečení tak, že prstem zatlačíme do těsta. Když cítíme bublinky, těsto pěkně pruží a po stlačení se pomalu zvedlo je připravené na pečení.

Pečení v Grand teflonové remosce (můžeme péct chleba o celkovém objemu 1kg):

Teflonovou remosku si nahřejeme s trochou vody, jakmile je nahřátá vodu vylijeme a vložíme chleba s překládanou stranou dolů, povrch chleba postříkáme slanou vodou z rozprašovače. Pokud se nám pecen chleba začne rychleji zvedat položíme na povrch chleba alobal, aby se nám chleba nespálil a dopékáme. Pečeme cca 40 minut, kontrolujeme. Jakmile spodní část chleba zní na poklep dutě a má pěknou barvu je dopečený.

Péct v malé remosce můžeme chleba do celkového objemu 500g.

Postup pečení ve staré hliníkové remosce:

Remosku nahřejeme, jakmile je rozpálená, překlopíme chleba na pečící papír se kterým ho vložíme do rozpálené remosky. Opět kontrolujeme, v případě rychlého zvedání těsta položíme na chleba alobal, aby se nespálil.

Upečený chléb vložíme na mřížku, aby vychladl. Krájíme až je úplně vychladlý.