Kváskovo-oříškový chleba z remosky

Ingredience na rozkvas:

2 lžíce kvásku

170 g bezlepkové směsi NUTRIFREE Mix per Pane

180 ml vlažné vody

Ingredience na přípravu chleba:

330 g bezlepkové směsi NUTRIFREE Mix per Pane

100 g vlašských ořechů (rozmixovaných) + mohou být i celé kousky

370 g vody na psyllium

2 lžíce psyllia Dr.Popov (osemení indického jitrocele – vodorozpustná vláknina)

2 lžíce oleje (olivový, rýžový…)

1 lžička soli

1 lžička cukru

1 lžíce chlebového koření nebo kmínu

1/2 lžičky guar gumy

1 lžíce octa

Večer vložíme do mísy 2 lžíce kvásku, přidáme 170 g bezlepkové směsi NUTRIFREE Mix per Pane a 180 ml vlažné vody na rozkvas. Zamícháme a necháme přes noc kvasit, cca 12–14 hodin.

Ráno odebereme 1–2 lžíce z rozkvasu do sklenice s kváskem a vložíme buď do chladničky, aby se proces kvašení zmírnil, nebo necháme kvásek při pokojové teplotě, aby proces kvašení probíhal naplno. Víko od sklenice s kváskem necháme volně položené na sklenici.

Ve 370 g vody vymixujeme ponorným mixérem psyllium a guar gumu.

Do misky s rozkvasem přidáme vodu s psylliem, lžičku soli, 330 g bezlepkové směsi NUTRIFREE Mix per Pane, 1 lžičku cukru, 100 g mletých ořechů, ocet a koření. Nakonec dvě lžíce oleje, ale až v polovině hnětení těsta. Vše vyhněteme v jemné těsto, na mísu s těstem položíme poklop nebo fólii, aby vzniklo vlhké prostředí a těsto neoschlo. Mísu s těstem vložíme na teplé místo, kde necháme cca 2–3 hodiny odpočívat.

Pak přendáme těsto na vál a párkrát popřekládáme od krajů do středu. Ošatku vysypeme bezlepkovou moukou nebo kukuřičným škrobem a těsto do ní vložíme tak, aby pěknou stranou bylo dole a popřekládaná strana byla nahoře. Po upečení zůstane pěkně hladké. Necháme na teplém místě kynout cca 2–3 hodiny. Po 2 hodinách zkoušíme, jestli je těsto již připravené na pečení tak, že prstem zatlačíme do těsta. Když cítíme bublinky, těsto pěkně pruží a po stlačení se pomalu zvedlo, je připravené na pečení.

Pečení v Grand teflonové remosce (můžeme péct chleba o celkovém objemu 1 kg):

Teflonovou remosku si nahřejeme s trochou vody. Po nahřátí vodu vylijeme, vložíme chleba s překládanou stranou dolů a povrch chleba postříkáme slanou vodou z rozprašovače a uprostřed řádně nařízneme. Pokud se nám pecen chleba začne rychleji zvedat, položíme na jeho povrch alobal, aby se nám nespálil, a dopékáme. Pečeme cca 40 minut, kontrolujeme. Jakmile zní spodní část chleba na poklep dutě a má pěknou barvu, je dopečený.

Péct v malé remosce můžeme chleba do celkového objemu 500 g.

Remosku nahřejeme. Až je rozpálená, překlopíme chleba na pečicí papír, se kterým ho vložíme do rozpálené remosky. Opět kontrolujeme a v případě rychlého zvedání těsta položíme na chleba alobal, aby se nespálil. Dáváme pozor, aby pečicí papír nebyl příliš vysoký a nespálil ho poklop remosky, tedy aby byl cca 3 cm pod okrajem remosky.

V remosce pečeme chleba ve druhé fázi nedokynutý. U drožďového již po 15 minutách vkládáme do nahřáté remosky, u kváskového vkládáme již od 1,5 h – 2 hodinách kynutí v ošatce.

Upečený chléb vložíme na mřížku, aby vychladl. Krájíme, až je úplně vychladlý