Kváskovo-semínková veka

Ingredience na rozkvas:

2 lžíce kvásku

170 g bezlepkové směsi NUTRIFREE Mix per Pane

180 ml vlažné vody

Ingredience na přípravu veky:

330 g bezlepkové směsi NUTRIFREE Mix per Pane

1 lžíce rozemletého lněného semínka

1 lžíce rozemletého slunečnicového semínka

1 lžíce rozemletého dýňového semínka

430 g vody na psyllium

2 lžíce psyllia Dr. Popov (osemení indického jitrocele – vodorozpustná vláknina),nebo 2 lžíce rozmixovaných Chia semínek

2 lžíce oleje rýžového

1 lžička soli

1 lžička cukru

Večer vložíme do mísy 2 lžíce kvásku, přidáme 170 g mouky a 180 ml vlažné vody na rozkvas. Zamícháme a necháme přes noc kvasit, cca 12–14 hodin. Do další mísy nalijeme 430 ml vody a přidáme 2 lžíce psyllia, nebo rozmixovaná chia semínka občas promícháme. Ráno odebereme 1–2 lžíce z rozkvasu do sklenice, přikrmíme (1 lžička hladké čirokové mouky a 2 lžičky vody) a můžeme vložit do chladničky, aby se proces kvašení zmírnil, nebo necháme kvásek při pokojové teplotě, aby kvašení probíhalo naplno. Víko od sklenice s kváskem necháme volně položené na sklenici. Do misky s rozkvasem přidáme vodu s psylliem, lžičku soli, lžičku cukru, 2 lžíce oleje, 330 g bezlepkové směsi NUTRIFREE Mix per Pane, rozemletá semínka a vše vyhněteme v jemné těsto. Mísu s těstem vložíme do pytlíku, aby vzniklo vlhké prostředí a neoschlo. Nebo na něj dáme poklop. Mísu s těstem vložíme na teplé místo, kde necháme cca 2 hodiny odpočívat. Pak přendáme těsto na vál a párkrát popřekládáme od krajů do středu, abychom vytlačili přebytečný vzduch z těsta. Takto popřekládané těsto rozdělíme na dva díly a vytvoříme z nich tvar veky. Položíme na plech vyložený pečicím papírem. Z papíru uděláme korýtko a omezíme ho v pohybu do stran, mezi veky můžeme vložit váleček. Veky nám takto nakynou do výšky.

Necháme na teplém místě kynout ještě cca 2–3 hodiny. Po 2 hodinách zkoušíme těsto, jestli je již připravené na pečení tak, že prstem zatlačíme do těsta. Když cítíme bublinky, těsto pěkně pruží a po stlačení se pomalu zvedlo, tak můžeme začít péct. Troubu rozpálíme na 230 °C, dolů vložíme pekáč nebo starý plech, do kterého po nahřátí nalijeme vařící vodu, aby v troubě vznikla pára. Než vložíme chléb do trouby, postříkáme jej slanou vodou z rozprašovače a pečeme prvních 10 minut při 230 °C. Potom snížíme teplotu na 200 °C, vyndáme spodní plech nebo pekáč s vodou, vyvětráme páru a dopečeme podle potřeby, dokud nebudou veky světle hnědé. Dopečená veka zní při poklepu na spodní stranu dutě.

Upečené veky vložíme na mřížku, aby vychladly. Krájíme, až jsou úplně vychladlé.