Louhované pečivo

500 ml vody (na namočení psyllia a na kvásek z droždí)

2 lžíce psyllia (vodorozpustná vláknina indického jitrocele)

25 g čerstvého droždí

2 lžičky cukru

500 g bezlepkové směsi NUTRIFREE Mix per Pane

2 lžičky soli

2 lžíce sádla rozpuštěného nebo olej

Tangzhong:

160 g vody

60 g rýžové mouky (může být jakákoli rýžová mouka hladká)

Na louhování:

1 litr vody, 40 g jedlé sody

Nejprve si nachystáme hydrolyzovanou rýžovou kaši (tangzhong) tak, že do hrnce dáme 160 g vody a 60 g rýžové hladké mouky. Stále mícháme, aby se nevytvořily hrudky, a zahřejeme na 65 °C. Po zahřátí ihned odstavíme. Tuto kaši můžeme skladovat v lednici až tři dny a přidávat do pečení.

Než kaše vychladne, připravíme psyllium, které přidáme do horké vody a ponorným mixérem rozmixujeme na hustý gel. Z droždí, cukru, mouky a vlažné vody necháme vzejít kvásek. Jakmile kvásek bublá nebo má čepičku, nalijeme do mísy s psylliem a přidáme ostatní suroviny, včetně vychladlého tangzhongu. Olej přidáváme k těstu až v průběhu hnětení těsta. Z ingrediencí vyhněteme jemné a vláčné těsto, které zakryjeme poklopem, víkem, nebo igelitem a necháme na teplém místě cca 50 minut kynout. Těsto by mělo být dvojnásobné. Položíme ho na mírně pomoučený stůl a popřekládáme od kraje do středu, pootočíme o 90 stupňů a zase popřekládáme od kraje do středu, abychom vytlačili přebytečný vzduch z těsta. Mouku přidáváme, jen co je nutné, aby se s těstem pracovalo na suché podložce.

Těsto rozdělíme na 8-10 bochánků, dle tvarů které chceme vytvářet. Buď si vyválíme obdélníček, který rolujeme do tvaru bagetky, nebo bochánek, případně pletýnky.

Necháme na teplém místě kynout asi 20 minut. Pak zkoušíme těsto, jestli je již připravené na pečení tak, že prstem zatlačíme do těsta. Když cítíme bublinky, těsto pěkně pruží a po stlačení se pomalu zvedlo, tak můžeme začít péct.

Do vody nasypeme sodu a přivedeme k varu, mírně vaříme, bagetky, nebo bochánky vložíme na pár vteřin do vroucí vody pěknou stranou, vytáhneme a na mřížce necháme okapat na cca 5 minut. Pak nařízneme bagetky nebo bochánky žiletkou nebo ostrým nožem.

Troubu rozpálíme na 240 °C, dolů vložíme pekáč nebo starý plech, do kterého nalijeme po nahřátí vařící vodu, aby v troubě vznikla pára. A vložíme bagetky nebo bochánky do nahřáté trouby, kde 5 minut zapařujeme. Potom snížíme teplotu na 200 °C, vyndáme spodní plech nebo pekáč s vodou, vyvětráme páru a dopečeme podle potřeby, dokud nebudou mít krásnou barvu a znít dutě.