Makový závin

125g bezlepkové směsi Nutrifree mix per pane

125g bezlepkové směsi Nutrifree mix per dolci

špetka soli

70g cukru moučka

2 lžičky psyllia Dr.Popov

200ml mléka Moravia / rýžové mléko

40g vepřového sádla

40g másla Moravia /sádla

2 žloutky

20g čerstvého droždí

Náplně:

Maková: 150g mletého máku, 300ml mléka, 100g třtinového cukru, 1 vanilkový cukr, 50g másla, 1 lžička skořice, 3 lžíce povidel, 1 lžíce rybízové marmelády, 1 lžíce rýžové mouky, 1 hrst bezlepkových piškotů/rozdrobených/

Na umletý mák nalijeme horké mléko, mák mírně povaříme a přidáme ostatní suroviny, až vznikne hustá krémová konzistence odstavíme a necháme vychladnout makovou náplň.

Na potření:

Celé rozšlehané vejce

Příprava těsta v domácí pekárně:

Do nádoby nalijeme 100ml mléka a do něj nasypeme 2 lžičky psylia, necháme 20 minut odležet. Pak přidáme do nádoby rozpuštěné máslo, 2 žloutky, čerstvé droždí, rozpuštěné sádlo, mouku se špetkou soli, cukr, čerstvé droždí a zbytek mléka. Nastavíme na program těsto, které trvá cca 90minut.

Ruční příprava

Do mísy nalijeme 100ml mléka a do něj nasypeme 2 lžičky psyllia, necháme 20 minut odležet. Ve druhé míse si vytvoříme kvásek z droždí, cukru a 100ml vlažného mléka.

Když máme vzešlý kvásek a zgelovatělé psyllium, smícháme vše dohromady a přidáme ostatní suroviny. Elektrickým hnětačem vytvoříme vláčné jemné těsto, které zakryjeme utěrkou a necháme cca 50 minut kynout.

Po přípravě a nakynutí

Pak těsto popřekládáme a rozdělíme na tři díly, každý díl vyválíme na tenký obdélník cca 30x15cm, který naplníme makovou náplní. Je dobré plnit a rolovat již na pečícím papíře. Naplněný obdélník 2x srolujeme (přeložíme), tak aby spoj byl dole na pečícím papíře a povrch byl hladký bez spojů. Boky zahneme směrem dolů pod závin. Povrch potřeme rozšlehaným vajíčkem. Necháme cca 20 minut odpočívat. Pečeme při 180C do světle růžova. Po vychladnutí část makového závinu porcuji a vkládám do krabiček na mražák, po vytažení z mražáku stačí na vteřinku vložit do mikrovlnky a budou jako právě vytažené z trouby.