Mléčné bulky

250ml acidofilního mléka (bez příchutě) nebo šlehaného podmáslí Moravia

100ml mléka Moravia

300g bezlepkové směsi Nutrifree Mix per Pane Integrale

1 lžička soli

1 lžička krystalového cukru

50ml mléka (na kvásek)

12g čerstvého droždí

1 plátek másla

Pohankové vločky na posypání

V míse smícháme 300g bezlepkové směsi Integrale, 250ml acidofilního mléka a 100ml mléka, necháme hodinu odležet, občas promícháme.

Pak si připravíme kvásek tak, že do misky nalijeme 50ml vlažného mléka, rozdrobíme droždí a přidáme cukr.

Po hodině přidáme do odležené směsi bublající kvásek, sůl a plátek rozpuštěného másla.

Vyhněteme jemné a hladké těsto, které necháme asi 60 minut pod čistou utěrkou, poklopem nebo igelitem kynout, aby neoschlo.

Po vykynutí těsta vytvoříme rukama 4 bulky, těsto je hodně patlavé, při tvarování bulek si namokříme ruce a povrch bulek uhladíme. Vložíme na pečící papír a necháme ještě cca 30 minut kynout.

Troubu si rozpálíme na 230 °C s tím, že na dno trouby vložíme buď starý plech, nebo pekáč na vodu. Až je trouba rozpálená, do starého plechu nebo pekáče nalijeme horkou vodu, aby v troubě vzniklo hodně páry. Bulky postříkáme slanou vodou a posypeme pohankovými vločkami. Po upečení budou krásně vonět. Vložíme do trouby na 7 minut.

Po 7 minutách pečení troubu vyvětráme, vyděláme spodní plech nebo pekáč s vodou, snížíme teplotu na 200 °C a dopékáme (asi 30 minut), dokud nebude povrch růžový. Bulky poznáme, že jsou hotové když na poklep zní dutě.

Bulky dáme vychladit na kovovou mřížku. Krájíme, až jsou vychladlé. Druhý nebo třetí den si je můžeme ohřát nad toustovačem, budou jako vytažené z trouby.

příprava: cca 5 minut + odležení těsta + příprava kvásku 60 minut

hnětení: cca 8 minut + kynutí cca 60 minut

tvarování: cca 8 minut + kynutí cca 30 minut

zapářka: 7 minut + cca 30 minut pečení