Veka od Lenky Jurečkové

Bez lepku, mléka a vajec

500g Nutrifree mix per Pane

500ml vody (na psyllium)

100ml vody (na kvásek)

20g čerstvého droždí

2 lžíce psyllia Dr.Popov (osemení indického Jitrocele-vodorozpustná vláknina), nebo rozmixovaná chia semínka

12g soli

2 lžíce oleje

1 lžička cukru

Z těchto ingrediencí připravíme 2 veky

Z droždí, cukru a 100ml vlažné vody uděláme kvásek, zamícháme a počkáme až se vytvoří čepička nebo bude bublat. Do 500 ml vlažné vody si namočíme psyllium, nebo rozmixovaná chia semínka, minimálně 20 minut necháme, aby nabobtnalo, po chvilce promícháme. Do misky si navážíme mouku, přidáme nabobtnalé psyllium, vzešlý kvásek, sůl a olej. Ze všech ingrediencí vyhněteme vláčné a jemné těsto, které necháme cca 50 minut na teplém místě kynout, zakryté igelitem, poklopem, tak aby neoschlo.

Po vykynutí vyklopíme na lehce pomoučený stůl a párkrát přeložíme, od kraje ke středu, otočíme o 90 stupňů a zase přeložíme. Těsto by mělo být jen lehce lepivé. Těsto si rozdělíme na dva díly a z každého uděláme tvar veky, lehounce pomoučíme a položíme na plech vyložený pečícím papírem. Z papíru uděláme korýtko a omezíme ho v pohybu do stran – využijeme jednu stranu vyššího plechu, na druhou dáme např. váleček, krabičku s alobalem….takto nám nakyne do výšky a při pečení se tolik nerozjede.

Necháme dokynout dalších cca 40minut, mezitím si rozehřejeme troubu na 230C se starým plechem dole nebo hrncem do kterého po rozehřátí budeme lít horkou vodu – budeme zapařovat troubu tak ať ji neničíme.

Po 40 minutách veky na plechu srovnáme, vyrovnáme korýtka, odstraníme váleček uprostřed a žiletkou nařízneme na několika místech na povrchu, aby nám veky nepopraskaly. Ještě než je vložíme do trouby, do hrnce v troubě (starého plechu) nalijeme vroucí vodu, aby se v troubě vytvořilo hodně páry. Postříkáme je z rozprašovače slanou vodou. Vložíme do trouby a necháme zapařit 10 minut. Poté troubu vyvětráme, vytáhneme spodní plech, nebo hrnec s vařící vodou, stáhneme teplotu na 200C a dopečeme cca 35-40minut.

Upečené veky necháme vychladnout na mřížce, až poté krájíme.

Příprava kvásku + psyllia + hnětení   cca 30 minut

Kynutí + překládání + vytváření veky + kynutí cca 100 minut

Zapářka + pečení cca 55 minut