Makronky

1.směs

125g celých mandlí (rozmixujeme na jemný prášek)

120g cukru moučka (prosejeme)

45g bílků odleželých z lednice (min.24h)

2.směs

125g cukru krupice

45g bílků (odleželých z lednice min.24h)

40ml vody (nebo ovocné šťávy)

  1. Prosejeme rozmixované mandle s cukrem moučka a přidáme bílky. Mírně promícháme cca 2 minuty buď v robotu u kterého použijeme flexi metlu nebo ručně. Odstavíme mandlovou směs stranou.
  2. Do mísy dáme cukr krupice, bílky a vodu. Šleháme balonovou metlou na střední rychlostní stupeň 1 minutu. Pak v hrnci tuto směs zahřejeme na 60C a na vysoké otáčky šleháme, jakmile teplota dosáhne 60C šleháme na nízké otáčky a zároveň zahříváme až na 120C. Jakmile teplota dosáhne 120C odstavíme a pořád mírně šleháme až do 40C.
  3. Vyjmeme z mísy a tuto směs opatrně na několikrát zapracujeme do mandlové směsi. V robotu zapracováváme flexi metlou na nízké otáčky.
  4. Těsto nalijeme do cukrářského sáčku s hladkou trubičkou a na pečící papír vytvarujeme kolečka s průměrem 2cm. Jakmile máme plech naplněn makronky, bouchneme s plechem, aby si těsto sedlo. Při pokojové teplotě nechávám minimálně 2 hodiny oschnout.
  5. Pečeme při 130-140C na horní i spodní ohřev cca 15-20 minut (trouba musí být na tuto teplotu nahřátá.
  6. Nechávám na pečícím papíře uplně vychladnout, ideálně přes noc. Ráno jsou makronky již pěkně změklé a ihned po naplnění k nakousnutí.

Náplň do makronek:

Dle chuti a dle intolerancí nebo alergií můžeme použít (marmeládu, nutelu, máslovo-pudinkovou náplň, kokosovou náplň, kdy necháme plechovku přes noc vychladnout a pak vydlabeme ztuhlý krém do kterého zašleháme kokosový cukr a vanilkový lusk, bezmléčnou z Alsanu a pudinku uvařeného v mandlovém mléce, nebo různá oříšková másla.

Já dělala krém ze 150g mascarpone, 2 lžíce medu, 2 lžíce tvarohu v alobalu, 2 lžíce másla. S tím, že do části jsem přišlehala kakao.