Postřehy ze života celiaka

Celiakii, alergii nebo necelikální glutenovou senzitivitu, durhingovu dermatitidu nám vždycky potvrdí nebo vyvrátí jen v ordinacích (gastroenterologie, imunologie, hematologie,…) při řádných krevních testech a vyšetřeních odborných lékařů. Žádný léčitel, kartářka nebo vlastní vnitřní pocit nám tuto skutečnost nemůže oznámit. Vždy než si naordinujeme dietu je potřeba vědět od lékaře o jaké onemocnění se jedná a mít po všech vyšetření. V opačném případě si můžete ublížit.

Ještě dnes panuje kolem celiakie spousta mýtů, plašných zpráv, někdy i ovlivněné byznysem, konkurencí a nevědomostí. Dokonce ani lékaři odborníci nejsou vždy schopni se shodnout na stejném názoru. Osobně jsem si myslela, že informace, které se šíří na sociálních sítích se zakládají na podložených výzkumech a faktech, bohužel v hodně případech se jedná jen o určité názory jednotlivců bez provedených studií.

Tím vás nechci ještě více znejistit, jen nabádat, aby jste si informace ověřovali, řídili se zdravým selským rozumem a svým zdravotním stavem a na to brali ohled.

Jen lékař odborník vám může na základě testů oznámit diagnózu. Bohužel už vám neřekne spoustu dalších informací, se kterými se v běžném životě setkáte.

 • -kromě celiakie můžete mít další autoimunitní onemocnění (diabetes, autoimunitu štítné žlázy, anémii, sníženou tvorbu slz a slin, odvápnění kostí,…) pokud vám není nejlépe a máte nějaké zdravotní problémy i po delší době dodržování striktní bezlepkové diety, je vhodné to oznámit lékaři a domluvit se na dalších testech, které by mohly odhalit další přidružené onemocnění.
 • -minimálně po dvou letech chodit na kontrolní testy, zda je celiakie v klidovém režimu a není aktivní. Není to kvůli tomu, aby lékař měl co na práci, ale aby vy jste byli v pořádku a celiakie byla řádně pod kontrolou
 • -při bezlepkové dietě je důležité doplňovat vit.skup.B, když je jich nedostatek často máme další problémy a myslíme si, že jde o nějaké onemocnění, ve většině případů našemu tělu jen něco chybí a to nám způsobuje další problémy.
 • -Také je dobré si občas nechat udělat krevní testy na množství minerálů a vitamínů v našem organismu. Např. železa, vápníku, hořčíků, ferritinu, atd. jejich nedostatek nám může způsobovat problémy. Bohužel o testy je potřeba si u lékaře říct. Je lepší vědět kolik minerálů a vitamínů vaše tělo má dříve než začnete řešit nějaké nemoci a konzumovat volně dostupné suplementy.
 • -Na sociálních sítích se šíří plašné informace o škodlivosti konzumace červených řas, kvůli vysokému obsahu jodu, některých druhů vláknin, atd. Neexistují studie, které by potvrdily tuto informaci, stejně tak, že mi celiaci nesmíme užívat imunoglukany na podporu imunity. Opět se jedná jen o názory některých odorníků, které nejsou potvrzeny studiemi.
 • -Také často lidé řeší problémy se zažíváním po konzumaci potravin obsahující psyllium (vodorozpustná vláknina-Jitrocel Indický). Opět se šíří plašné informace, že si konzumací můžeme přivodit další alergie, atd. To, že je někomu špatně má dva důvody:
 • -1. náš organismus nebyl zvyklý na vyšší přísun vlákniny a je potřeba ji zavádět do jídelníčku postupně a zvýšit příjem tekutin. Pokud tak neděláme můžeme mít zažívací problémy, které by měly postupně vymizet.
 • -2. střeva ještě nemusí být po nasazení bezlepkové diety plně zahojena po zánětlivém procesu a proto nejsou schopna vyšší přísun vlákniny vstřebat a tím způsobují problémy
 • -Přísun vlákniny je důležitý, denní potřeba je 30g na den pro dospělého, pro dítě cca 12g denně, ze 100g ovoce a zeleniny naše tělo dostane cca 2-3g vlákniny do organismu
 • -pokud vám i po nasazení diety je několik měsíců neustále špatně, je možné, že konzumujete potraviny s obsahem deproteinovaného pšeničného škrobu, který nemusí každému celiakovi dělat dobře i když ho celiaci mohou, jelikož tento deproteinovaný škrob je zbaven lepku.
 • -při virózách, chřipkách je vhodné zvýšit příjem vit.C a zinku, rychleji se zotavíte
 • -u všeho co konzumujete je potřeba používat selský rozum a nic nepřehánět, neupínat se na jeden druh potraviny, ale mít stravu pestrou, bohatou na mastné kyseliny omega 3 (rybí tuk, lněná semínka, vlašské ořechy, chia semínka,.), na vitamíny, minerály, na potraviny co nejméně průmyslově upravené.
 • -ze začátku diety je někdy lepší vynechat i mléčné výrobky, než se sliznice střeva uklidní
 • -pokud jste celiak a občas pro svoji rodinu pečete lepkově, dávejte si pozor na prach vznikající při chystání lepkových těst, nosní sliznicí se vám může dostat mouka s obsahem lepku do organismu.

Základem na vaší bezlepkové cestě životem je především důvěra a správný výběr lékaře. Zachování si zdravého selského rozumu, informace si ověřovat a číst složení výrobků, které mohou výrobci měnit. Nic nepřehánět a žít s vědomím, že v tom nejste sami.