Moravské koláčky

125 g bezlepkové směsi NUTRIFREE Mix per Pane

125 g bezlepkové směsi NUTRIFREE Mix per Dolci
špetka soli
60 g cukru moučka (nebo jiného sladidla)

200 ml mléka (rýžového nebo mandlového mléka; část mléka na kvásek a část na psyllium)
40 g vepřového sádla

40 g másla (sádla, nebo bezmléčného tuku)
2 žloutky (pokud nesmíte, tak nemusí být)
20 g čerstvého droždí

2 lžičky psyllia Dr. Popov

Drobenka:

50 g másla (bezmléčného tuku)

50 g kukuřičné mouky

50 g bezlepkové směsi Jizerka

50 g cukru moučka (nebo jiného sladidla)
rum na pokapání po upečení

Náplně:
Maková
150 g mletého máku, 300 ml mléka (rostlinného), 100 g třtinového cukru (kokosového), 1 vanilkový cukr, 50 g másla (nemusí být), 1 lžička skořice, 3 lžíce povidel, 1 lžíce rybízové marmelády, 1 lžíce rýžové mouky, 1 hrst bezlepkových piškotů (rozdrobených) na zahuštění (pokud se vám zdá, že je náplň řidší)
Na umletý mák nalijeme horké mléko. Mák mírně povaříme a přidáme ostatní suroviny. Až vznikne hustá krémová konzistence, odstavíme a necháme vychladnout makovou náplň. Množství je na celou dávku těsta.


Tvarohová
500 g tvarohu,
2 žloutky (nemusí být), 120 g cukru moučka (nebo jiného sladidla), 1 vanilkový cukr
Všechny ingredience vyšleháme do jemného tvarohového krému. Množství je na celou dávku těsta.


Povidlová
200 g švestkových povidel
, 1 lžíce rumu, špetka skořice, 1 lžička cukru moučka
Vše dobře rozmícháme do jemné konzistence.


Ořechová
150 g mletých vlašských ořechů, 250 ml mléka (rostlinného mléka), 100 g třtinového cukru (kokosového), 1 vanilkový cukr, 1 lžička skořice, 1 lžíce rýžové mouky, 1 hrst bezlepkových piškotů (rozdrobených), 1 lžíce rumu
Do mísy nalijeme 100 ml mléka a vytvoříme kvásek z droždí, cukru a trochy mouky. Do dalších 100 ml mléka přidáme buď 2 lžičky psyllia, nebo 2 g odsoleného prášku z irského mechu (ideálně ještě rozmixujeme a necháme nabobtnat). Když máme vzešlý kvásek, přidáme ostatní suroviny (tuky musí být úplně rozpuštěné). Elektrickým hnětačem nebo v robotu vytvoříme vláčné jemné těsto, které zakryjeme talířem (poklopem) a necháme cca 50 minut kynout.
Po přípravě a nakynutí Těsto popřekládáme a vyválíme na tenký plát cca 3 mm silný, ze kterého vykrajujeme kolečka o průměru cca 5–7 cm. Do koleček dáváme cca lžíci náplně dle chuti a balíme tak, že nám vzniknou bochánky. Spoje těchto bochánků klademe na pečicí papír a na hladký povrch koláčků klademe drobenku. Necháme ještě asi 20 minut kynout, zakryjeme poklopem nebo fólií proti oschnutí. Pečeme při 180 °C. Z této dávky těsta připravíme cca 45 koláčků. Ihned po vytažení z trouby povrch koláčků pokapeme rumem.