Bochánek chleba z malé remosky

Tento druh chleba je podobný Blanenskému lepkovému.

125 g bezlepkové směsi NUTRIFREE Mix per Integrale

125 g bezlepkové směsi NUTRIFREE Mix per Pane

2 lžíce dýňové mouky

250 ml vlažné vody (na psyllium)

1 lžíce psyllia Dr.Popov (osemení indického jitrocele – vodorozpustná vláknina)

1 lžička jablečné vlákniny

50 ml vlažné vody (na kvásek)

1 lžička octa

1 lžíce oleje

½ lžičky xantanové gumy/guar gumy

1 lžička soli

1 lžička cukru

12 g čerstvého droždí

Nejprve do mísy nalijeme 250 ml vlažné vody, do které přidáme 1 lžíci psyllia a xantan nebo guar gumu. Vymixujeme ponorným mixérem v jemnou kaši. V 50 ml tekutiny necháme vzejít kvásek. Do mísy s psylliem přidáme ostatní ingredience na přípravu těsta včetně vzešlého kvásku.

Vyhněteme hladké a jemné těsto, olej přidáváme v polovině hnětení. Těstp necháme asi 50 minut pod čistou utěrkou, poklopem nebo igelitem kynout, aby neoschlo.

Po vykynutí těsto vyklopíme na pomoučený vál, překládáme těsto od okraje ke středu, pootočíme o 90 stupňů a překládáme, abychom z těsta vytlačili přebytečný vzduch. Mouky přidáváme jen minimálně, aby se těsto nelepilo. Můžeme si pomoci stěrkou na těsta.

Vzniklý bochník vložíme do pedigové kulaté ošatky (misky nebo cedníku), kterou si vysypeme bramborovým nebo kukuřičným škrobem. Necháme už jen 20 minut kynout pod čistou utěrkou, poklopem nebo igelitem, aby neoschlo.

Do ošatky vkládáme těsto pěknou stranou dolů, popřekládaná strana zůstává nahoře, aby těsto bylo po upečení krásně hladké. Do misky nebo cedníku to uděláme naopak.

Pečení v hliníkové remosce:

Zapneme si remosku. Jakmile je nahřátá, vyklepneme nakynutý chleba na pečicí papír, se kterým ho vložíme do remosky, postříkáme slanou vodou a nařízneme na pár místech, aby nám nepopraskal. Pečicí papír nesmí být příliš vysoký, aby se nedotýkal přiklopeného víka. V případě pečení chleba v remosce není třeba zapařování. V remosce ho pečeme cca 40 minut. Jakmile nám bochník zní dutě na poklep, je hotový.

Pečení v teflonové remosce:

Teflonová remoska se nahřívá s vodou. Po nahřátí vodu vylijeme a vložíme bochník chleba, který opět postříkáme slanou vodou a nařežeme na několika místech. V případě, že se nám povrch chleba rychleji peče, položíme na něj alobal. Do teflonové remosky nemusíme dávat pečicí papír. Chleba dáme vychladit na kovovou mřížku. Krájíme, až je vychladlý.

Záznam ze živého vysílání: KURZ PEČENÍ CHLEBA ZDARMA

Remoska nyní dává slevový kod na nákup remosky: stačí zadat při nákupu kod BEZLEPKOVE

odkaz: REMOSKAa REMOSKA SK.