Toastový duháček

370 g bezlepkové směsi NUTRIFREE Mix per Pane

300 g teplé vody na psyllium

5 lžiček psyllia Dr.Popov (vodorozpustná vláknina)

70 g teplé vody na kvásek

18 g čerstvého droždí (nebo 10 g sušeného)

40 g rozpuštěného sádla

9 g soli

2 lžíce kokosového jogurtu nebo smetany (Planton)

18 g cukru (nebo jiného sladidla)

18 g karobové mouky (přidáváme do malé části těsta)

Nejprve z vody, čerstvého nebo sušeného droždí a cukru necháme vzejít kvásek. Mezitím v teplé vodě vymixujeme ponorným mixérem psyllium na hustou kaši. Do této kaše přidáme vzešlý kvásek, mouku, sůl a kokosovou smetanu. V polovině hnětení přidáme rozpuštěné sádlo a opět hněteme do jemné konzistence těsta. Z těsta si oddělíme malou část těsta, do které zahněteme karobovou mouku.

Obě těsta (světlé i tmavé) přikryjeme poklopem nebo talířem a necháme na teplém místě hodinku kynout, až zdvojnásobí svůj objem. Pak těsto položíme na desku a popřekládáme od okraje do středu, aby povrch byl krásně hladký, rozválíme na čtverec. Tmavé těsto také popřekládáme a rozválíme na tenoučký čtverec, který položíme na světlou část čtverce a srolujeme do válečku. Formu na chleba nebo biskupský chlebíček vyložíme pečicím papírem a vložíme těsto, které mírně umáčkneme do formy. Rozměr formy: šíře 30 cm, délka 11 cm, výška 7 cm. Pokud máte větší formu, klidně použijte dvojnásobnou dávku těsta. Ve formě opět přikryjeme poklopem, aby těsto neoschlo. A necháme ještě cca 30 minut kynout. Mezitím si rozpálíme troubu se starým plechem dole na 240 °C.

Jakmile je trouba rozpálená, na starý rozpálený plech nalijeme vařící vodu, postříkáme chleba ve formě slanou vodou a vložíme do trouby na 8 minut.

Po 8 minutách snížíme teplotu na 200 °C a vytáhneme plech s vodou. Pečeme ještě cca 50 minut do zlatavého nádechu povrchu chleba. Necháme vychladnout na mřížce. Krájíme, jakmile je chleba vychladlý.