Kváskový chleba doves farm

Ingredience na rozkvas:

2 lžíce kvásku 

170 g bezlepkové směsi Doves Farm světlá chlebová

180 ml vlažné vody

Ingredience na přípravu chleba:

200 g bezlepkové směsi Doves Farm tmavé chlebové směsi

130 g bezlepkové směsi Doves Farm světlé chlebové směsi

320 g vody na psyllium Dr.Popov a xantanovou gumu

2 lžíce psyllia Dr.Popov (osemení indického jitrocele – vodorozpustná vláknina)

2 lžíce oleje

1 lžička soli

1 lžička cukru (nemusí být)

1 lžička chlebového koření nebo kmín

1 lžíce octa

½ lžičky xantanové gumy/ nebo guarové

Večer vložíme do mísy 2 lžíce kvásku, přidáme 170 g bezlepkové směsi Doves Farm světlé chlebové a 180 ml vlažné vody na rozkvas. Zamícháme nebo rozšleháme a necháme přes noc kvasit, cca 12–14 hodin. Ráno odebereme 1–2 lžíce z rozkvasu do sklenice ke kvásku a můžeme vložit do chladničky, aby se proces kvašení zmírnil, nebo necháme kvásek při pokojové teplotě, aby proces kvašení probíhal naplno. Víko od sklenice s kváskem necháme volně položené na sklenici. Do nádoby nalijeme 320 g teplé vody cca 30 °C a přidáme dvě lžíce psyllia a půl lžičky xantanové gumy. Ručním ponorným mixérem vlákniny v nádobě rozmixujeme do hutné směsi.

Do misky s rozkvasem přidáme hutnou směs s psylliem a xantanem, lžičku soli, lžičku chlebového koření (nebo kmínu), bezlepkovou směs Doves Farm světlou i tmavou, lžičku cukru a lžíci octa. Vše dáme hníst a v polovině hnětení, ne dříve, přidáme olej. Vše vyhněteme v jemné těsto. Na mísu s těstem položíme poklop nebo fólii, aby vzniklo vlhké prostředí a těsto neoschlo. Mísu s těstem uložíme na teplé místo, kde necháme cca 2–3 hodiny odpočívat. Pak přendáme těsto na vál a párkrát popřekládáme od krajů do středu. Ošatku vysypeme bezlepkovou směsí doves farm a těsto do něj přendáme tak, aby pěknou stranou bylo dole v ošatce a popřekládaná strana byla nahoře. Po upečení zůstane pěkně hladké. Necháme na teplém místě kynout cca 2–3 hodiny. Po 2 hodinách zkoušíme, jestli je těsto již připravené na pečení tak, že prstem zatlačíme do těsta. Když cítíme bublinky, těsto pěkně pruží a po stlačení se pomalu zvedlo, můžeme začít péct.

Mezitím si troubu rozpálíme na 250 °C, dolů vložíme pekáč, nebo starý plech. Jakmile je trouba rozpálená, tak do pekáče nebo plechu nalijeme horkou vodu, aby v troubě vzniklo hodně páry. Než vložíme chléb do trouby, postříkáme jej slanou vodou z rozprašovače a pečeme prvních 10 minut při 250 °C. Potom snížíme teplotu na 200 °C, vyndáme spodní plech nebo pekáč s vodou, vyvětráme páru a pečeme podle potřeby, dokud nebude kůrka světle hnědá. Chleba je dopečený, když na spodek poklepeme a zní dutě.

Upečený chléb vložíme na mřížku, aby vychladl. Krájíme, až je úplně vychladlý.