Kváskový závin

Rozkvas

1 lžíce kvásku

80 g bezlepkové směsi NUTRIFREE Mix per Pane

100 g teplé vody

Suroviny

70 g bezlepkové směsi NUTRIFREE Mix per Pane

100 g bezlepkové směsi NUTRIFREE Mix per Dolci

špetka soli

70 g cukru moučka (nebo jiného sladidla)

1 lžíce psyllia

100 ml mléka (rostlinného nebo bezlaktozového mléka)

30 g vepřového sádla

50 g másla (sádla) nebo bezmléčného tuku

rozkvas

Na potření můžeme použít rozkvedlané vajíčko.

Náplně:

Tvarohová

500 g tvarohu v alobalu Moravia, 2 žloutky (nemusí být), 120 g cukru moučka, 1 vanilkový cukr

Všechny ingredience vyšleháme do jemného tvarohového krému.

Maková

150 g mletého máku, 300 ml mléka (rostlinné nebo bezlaktozové), 100 g třtinového cukru, 1 vanilkový cukr, 50 g másla (sádla), 1 lžička skořice, 3 lžíce povidel, 1 lžíce rybízové marmelády, 1 lžíce rýžové mouky, 1 hrst bezlepkových piškotů (rozdrobených)

Na umletý mák nalijeme horké mléko, mák mírně povaříme a přidáme ostatní suroviny. Až vznikne hustá krémová konzistence, odstavíme a necháme vychladnout makovou náplň.

Ořechová

150 g mletých vlašských ořechů, 250 ml mléka (rýžového mléka), 100 g třtinového cukru, 1 vanilkový cukr, 1 lžička skořice, 1 lžíce rýžové mouky, 1 hrst bezlepkových piškotů (rozdrobených), 1 lžíce rumu

Jablíčková

jablíčka, skořice, kokosový nebo třtinový cukr, vanilkový cukr

Jablíčka oloupeme a nastrouháme, promícháme s cukry a skořicí.

Večer si nachystáme rozkvas:

V míse smícháme mouku, vodu a kvásek. Těsto by mělo připomínat těsto na lívance. Přetáhneme strečovou fólií nebo položíme na mísu s rozkvasem poklop, aby těsto neoschlo. Přes noc necháme na lince při pokojové teplotě kvasit.

Ráno:

Ráno oddělíme z rozkvasu jednu lžíci do zavařovačky a vložíme do lednice.

Do mísy k rozkvasu přidáme bezlepkové směsi. Do jiné mísy nalijeme 100 ml mléka (vody, nebo rýžového mléka), do kterého nasypeme 1 lžíci psyllia, a ponorným mixérem vymixujeme v jemnou kaši. Tuto kaši přidáme k rozkvasu stejně jako ostatní suroviny: špetku soli, rozpuštěné sádlo a máslo a cukr. Vyhněteme jemné a vláčné těsto, které je lepivé.

Vyhnětené těsto vložíme do mísy a necháme cca 3 hodiny kynout na teplém místě. Že je připravené na zpracování, poznáme tak, že zdvojnásobí svůj objem.

Po přípravě a nakynutí:

Připravené těsto popřekládáme a rozdělíme na dva díly, vyválíme na tenké pláty a plníme náplní. Takto naplněné obdélníkové pláty s náplní srolujeme. Spoj přendáme na plech s pečicím papírem, tak aby spoj byl dole. Zakryjeme, aby nohavice závinu neoschly, a necháme ještě cca 30 minut kynout. Troubu rozpálíme na 230 °C se starým plechem nebo pekáčem, do kterého po rozpálení nalijeme horkou vodu, aby v troubě vzniklo hodně páry. Než vložíme záviny do rozpálené trouby, potřeme je na povrchu rozkvedlaným vajíčkem (nemusí být v případě alergie). Necháme péct cca 5 minut, pak vyděláme plech s vodou a snížíme teplotu na 180 °C. Dopékáme do zlatavého nádechu.