Loupáčky sypané mákem

Lepší než z obchodu!

2 plátky rozpuštěného másla Moravia

(nebo bezmléčného tuku)

3 lžíce cukru moučka

1 vanilkový cukr Dr.Oetker

50 g bezlepkové směsi samokypřicí Doves Farm

200 g bezlepkové směsi NUTRIFREE Mix per Pane

12 g čerstvého droždí

50 ml vlažného mléka (na kvásek) (nebo bezmléčného/bezlaktozové)

špetka soli

1 lžíce psyllia Dr.Popov (osemení indického jitrocele – vodorozpustná vláknina)

250 ml vlažného mléka Moravia (na psyllium) (bezmléčné)

Na potření použijeme celé rozšlehané vejce a na posypání mák nebo lněné semínko.

Nejprve si namočíme psyllium do 250 ml mléka a ponorným mixérem vymixujeme na jemnou a hustou kaši. Z droždí, cukru a 50 ml vlažného mléka necháme vzejít kvásek, který bude bublat nebo bude mít čepičku. Jakmile je kvásek vzešlý přidáme ostatní suroviny a vše vyhněteme.

V zakryté misce (igelitem, poklopem, víkem) těsto kyne cca 50 minut, poté si ho dáme na mírně pomoučený stůl a překládáme od kraje ke středu, pootočíme o 90 stupňů a popřekládáme zase od kraje ke středu, abychom z těsta vymačkali přebytečný vzduch. Mouku přidáváme, jen co je nutné, aby loupáčky nebyly tuhé.

Těsto rozdělíme na 6 bochánků po cca 90 g. Z každého uděláme tupý trojúhelník, můžeme si pomoci pizza válečkem nebo rukama. Tento tupý trojúhelník smotáme od širšího konce, který asi 1 cm nařízneme, aby se nám rohlík lépe zahnul, a smotáme směrem ke špičce. Necháme 30 minut dokynout na pečicím papíru na plechu (zakrytém igelitem nebo čistou utěrkou, ať neoschnou).

Mezitím rozpálíme troubu na 230 °C, dolů dáme ještě jeden starý plech nebo pekáč. Jakmile je trouba rozpálená, tak do pekáčku nalijeme horkou vodu, aby v troubě vzniklo hodně páry. Pak  můžeme loupáky vložit do trouby, ještě před tím si je ale natřeme rozšlehaným vejcem a posypeme mákem. Takto pečeme 5 minut.

Po 5 minutách je třeba vyndat spodní plech nebo pekáček s vodou, vyvětrat páru a snížit teplotu na 200 °C. Pečeme cca 20–30 minut, je potřeba to pohlídat. Správně upečené loupáčky poznáme tak, že na poklep zní dutě.

Po vytažení z trouby ihned dáváme na mřížku, aby vychladly. Porcujeme, až úplně vychladnou. Pokud víme, že je nesníme, ukládáme do krabiček na mrazák.