Plněné makovky

125 g bezlepkové směsi NUTRIFREE Mix per Pane

125 g bezlepkové směsi NUTRIFREE Mix per Dolci

špetka soli

60 g cukru moučka (nebo jiného sladidla)

200 ml mléka Moravia (rýžového nebo mandlového mléka; část mléka na kvásek a část na psyllium)

40 g vepřového sádla (rozpuštěné)

40 g másla (sádla, nebo bezmléčného tuku)

2 žloutky (pokud nesmíte, tak nemusí být)

2 lžičky psyllia Dr.Popov

20 g čerstvého droždí

rozšlehané vajíčko na potření

mák na posypání

Maková náplň:

150 g mletého máku, 300 ml mléka (rýžového mléka), 100 g třtinového cukru, 1 vanilkový cukr, 50 g másla (sádla), 1 lžička skořice, 3 lžíce povidel, 1 lžíce rybízové marmelády, 1 lžíce rýžové mouky, 1 hrst bezlepkových piškotů (rozdrobených)

Na umletý mák nalijeme horké mléko, mák mírně povaříme a přidáme ostatní suroviny. Až vznikne hustá krémová konzistence, odstavíme a necháme vychladnout makovou náplň.

 Z uvedeného množství připravíme cca 6 makových rohlíčků.

Do mísy nalijeme 100 ml mléka a vytvoříme kvásek z droždí, cukru a trochy mouky. Do dalších 100 ml mléka přidáme 2 lžičky psyllia a vymixujeme v hustou kaši. Když máme vzešlý kvásek, přidáme ostatní suroviny (tuky musí být úplně rozpuštěné). Elektrickým hnětačem nebo v robotu vytvoříme vláčné jemné těsto, které zakryjeme talířem (poklopem) a necháme cca 50 minut kynout.

Po hodině těsto vložíme na vál, popřekládáme a rozdělíme na 6 dílků, ze kterých tvarujeme tupé trojúhelníky, které plníme makovou náplní po celé ploše a rolujeme směrem ke špičce. Rolovanou stranu uprostřed nařízneme, aby šel plněný rohlík zahnout a nevracel se.  Necháme ještě cca 15 minut kynout zakrýté foliíí, aby makovky neoschly na povrchu. Následně je potřeme rozšlehaným vajíčkem a posypeme mákem. Rozpálíme si troubu na 220 °C i se spodním plechem nebo pekáčkem, na který po rozpálení nalijeme vroucí vodu, aby v troubě vzniklo hodně páry. Takto pečeme cca 5 minut, poté vytáhneme záparu, snížíme teplotu na 190 °C a dopékáme, dokud nebudou mít krásnou barvu.