Rohlíky Lenky Jurečkové

Bez lepku, mléka a vajec

200 ml teplé vody (na namočení psyllia)

1 lžíce psyllia Dr.Popov (vodorozpustná vláknina indického jitrocele), nebo lžíce rozmixovaných chia semínek

50 ml teplé vody (na kvásek z droždí)

12 g čerstvého droždí

1 lžička cukru

200 g bezlepkové směsi NUTRIFREE Mix per Pane

1 lžička soli

1 lžíce oleje

Psyllium, nebo chia semínka namočíme do 200 ml teplé vody alespoň na 20 min, ideálně přes noc. Z droždí, cukru a 50 ml vlažné vody necháme vzejít kvásek. Jakmile je kvásek bublající nebo má čepičku, nalijeme do mísy s psylliem a přidáme ostatní suroviny, olej jako poslední. Z ingrediencí vyhněteme jemné a vláčné těsto, které zakryjeme poklopem, víkem nebo igelitem a necháme na teplém místě cca 50 minut kynout. Těsto by mělo být dvojnásobné. Položíme ho na pomoučený stůl a překládáme od kraje do středu, pootočíme o 90 stupňů a zase od kraje do středu, abychom vytlačili přebytečný vzduch z těsta. Mouky přidáváme jen nezbytné množství, případně můžeme navlhčit ruce.

Těsto rozdělíme na 6 bochánků cca po 90 g, z každého uděláme tupý trojúhelník, můžeme si pomoci pizza válečkem, a smotáme od širšího konce ke špičce. Pokud při motání nedrží, můžeme mírně postříkat vodou. Necháme cca 30 minut dokynout na pečicím papíru na plechu zakrytém igelitem, aby bochánky neoschly.

Mezitím rozpálíme troubu na 230 °C, dolů dáme ještě jeden starý plech na vodu nebo na dno trouby vložíme pekáč. Jakmile je trouba nahřátá na maximum, do pekáče nebo starého plechu nalijeme vodu, aby v troubě vzniklo hodně páry. Rohlíky vložíme s plechem do trouby, stříkneme je z rozprašovače osolenou vodou a pečeme cca 5 min. Troubu zapínáme na horní i spodní ohřev. Po 5 minutách vyndáme spodní plech nebo pekáč s vodou a snížíme teplotu na 200 °C, pečeme cca 20–30 min. Po vytažení z trouby ihned dáváme na mřížku, aby vychladly. Pokud rohlíky nesníme hned, dáváme do krabiček do mrazáku.

  1. příprava: cca 5 minut + bobtnání psyllia a vzejití kvásku: 20 minut
  2. hnětení: cca 8 minut + kynutí: cca 50 minut
  3. překládání a tvarování: cca 8 minut + kynutí: cca 30 minut
  4. zapářka: 5 minut + pečení: cca 35 minut