Velikonoční kváskový chlebíček

 

Ingredience na rozkvas:

2 lžíce kvásku

130g rýžové hladké mouky Adveni

150ml vlažné vody

 

Ingredience na přípravu chlebíčku:

270g bezlepkové směsi Jizerka

80g cukru moučka

30g rozpuštěného másla Moravia

2 celá vejce

50ml vlažného mléka Moravia

1 vanilkový cukr Dr.Oetker (bez lepku)

2 lžíce plnotučného bílého jogurtu (bez škrobů)

6g soli

hrst rozinek namočených v rumu

 

Večer vložíme do mísy 2 lžíce kvásku, přidáme 130g rýžové hladké mouky a 150ml vlažné vody na rozkvas. Zamícháme a necháme přes noc kvasit, cca 12-14 hodin. Ráno odebereme 1-2 lžíce z rozkvasu do sklenice, přikrmíme /1 lžička hladké rýžové mouky a 2 lžičky vody/ a můžeme vložit do chladničky, aby se proces kvašení zmírnil nebo necháme kvásek při pokojové teplotě, aby naplno probíhal proces kvašení. Víko od sklenice s kváskem necháme volně položené na sklenici.

Do misky s rozkvasem přidáme sůl, mouku, 2 celá vejce, 2 lžíce jogurtu, cukry, rozpuštěné máslo, mléko. Rozinky přidáme až ve druhé fázi kynutí. Vše vyhněteme v jemné řídké těsto, misku s těstem vložíme do pytlíku, aby vzniklo vlhké prostředí a neoschlo nebo na něj dáme poklop. Mísu s těstem vložíme na teplé místo, kde necháme cca 3 hodiny odpočívat. Pak do těsta přimícháme rozinky s rumem a přelijeme do pečící formy na chleba, tuto formu si vymažeme olejem a vysypeme moukou, nebo vložíme pečící papír. Necháme na teplém místě kynout cca 2 hodiny. Mezi tím si troubu rozpálíme na 200C, dolů vložíme pekáč s vroucí vodou, nebo starý plech do kterého nalijeme vodu, aby v troubě vznikla pára. Chlebíček takto pečeme cca 30 minut, pak pekáč s vodou odděláme, chlebíček postříkáme vodou a snížíme teplotu na 170C a dopékáme. Chlebíček by měl být krásně světle hnědý a propečený.

Upečený chlébíček vložíme na mřížku aby vychladl a krájíme až je úplně vychladlý.

Rozkvas přes noc 12-14 hodin

Příprava těsta+ kynutí cca 190 minut

Kynutí + pečení cca 170 minut

Kvásek připravuji z jemné čirokové mouky tak, že do zavařovací sklenice vkládám jednu lžičku mouky a dvě lžičky vlažné vody, teplota vody by měla být stejná jako pokojová teplota v místnosti kvásku. Zhruba po 12ti hodinách by se mělo přikrmovat, já přikrmuji 1 lžička mouky a 2 lžičky vlažné vody, takto pěstuji cca 8-10dní. Víčko na sklenici nechávám jen položené, promíchávání kvásku je nejlepší vidličkou. Příprava kvásku z čirokové mouky trvá dlouho, ale je stabilní, kdežto výroba kvásku ze směsí (Nutrifree mix per pane, Doves Farm, apod.) je rychlá už třetí den vidíte podstatně větší bublinky, ale nestabilní. Pokud chceme kvásek zpomalit můžeme vložit do chladničky. Před použitím minimálně jeden den necháme při pokojové teplotě. Z rozkvasu si kvásek uchovávám ve sklenici zvlášť a také pravidelně přikrmuji.